Park Muzakowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pücklerův krajinářský park Muskau
Světové dědictví UNESCO
Neues Schloss Muskau (2011).jpg
Smluvní stát NěmeckoNěmecko Německo
PolskoPolsko Polsko
Souřadnice
Typ kulturní
Kritérium i, iv
Odkaz 1127 (anglicky)
Oblast Evropa
Zařazení do seznamu
Zařazení 2004 (28. zasedání)

Park Muskau (německy Muskauer Park, oficiální název: Fürst-Pückler-Park Bad Muskau, Pücklerův krajinářský park Muskau, polsky Park Mużakowski) je park u města Bad Muskau na německo-polské hranici.

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Krajinný park na březích řeky Lužické Nisy na hranici mezi Polskem a Německem je největším anglickým parkem ve střední Evropě. Park leží přibližně 50 km severozápadně od města Zhořelec u města Bad Muskau a rozkládá se na celkové ploše 830 ha,[1] z čehož 560 ha bylo zapsáno na seznam UNESCO. V současnosti se přibližně dvě třetiny parku nacházejí na polském území a jedna třetina na německém.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pücklerův krajinářský park Muskau byl založen hrabětem Hermannem von Puckler-Muskau v letech 1815 až 1844. Po návratu z Anglie Pückler se rozhoduje přebudovat původní francouzskou zahradu na anglický park. Vykupuje sousední pozemky a v roce 1817 začíná s budováním jezera pojmenovaného podle jeho druhé manželky na Luciiensee okolo zámku. V roce 1819 zve k spolupráci na stavebních úpravách původní středověké pevnosti na Nový zámek architekta Karla Friedricha Schinkela. V roce 1845 Pückler panství Muskau kvůli finančním potížím prodává. Získává ho Friedrich von Oranien-Nassau, který zaměstnává Eduarda Petzolda, Pücklerova žáka.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Der Muskauer Park - UNESCO Welterbe [online]. město Bad Muskau [cit. 2016-02-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-22. (německy)