Park Muzakowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pücklerův krajinářský park Muskau
Světové dědictví UNESCO
Neues Schloss Muskau (2011).jpg
Smluvní stát Německo Německo
Polsko Polsko
Souřadnice:
Typ kulturní
Kritérium i, iv
Odkaz 1127 (anglicky)
Oblast Evropa
Zařazení do seznamu
Zařazení 2004 (28. zasedání)

Park Muskau (německy Muskauer Park, oficiální název: Fürst-Pückler-Park Bad Muskau, Pücklerův krajinářský park Muskau, polsky Park Mużakowski) je park u města Bad Muskau na německo-polské hranici.

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Krajinný park na březích řeky Lužické Nisy na hranici mezi Polskem a Německem je největším anglickým parkem ve střední Evropě. Park leží přibližně 50 km severozápadně od města Zhořelec u města Bad Muskau a rozkládá se na celkové ploše 830 ha,[1] z čehož 560 ha bylo zapsáno na seznam UNESCO. V současnosti se přibližně dvě třetiny parku nacházejí na polském území a jedna třetina na německém.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pücklerův krajinářský park Muskau byl založen hrabětem Hermannem von Puckler-Muskau v letech 1815 až 1844. Po návratu z Anglie Pückler se rozhoduje přebudovat původní francouzkou zahradu na anglický park. Vykupuje sousední pozemky a v roce 1817 začíná s budováním jezera pojmenovaného podle jeho druhé manželky na Luciiensee okolo zámku. V roce 1819 zve k spolupráci na stavebních úpravách původní středověké pevnosti na Nový zámek architekta Karla Friedricha Schinkela. V roce 1845 Pückler panství Muskau kvůli finančním potížím prodává. Získává ho Friedrich von Oranien-Nassau, který zaměstnává Eduarda Petzolda, Pücklerova žáka.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Der Muskauer Park - UNESCO Welterbe [online]. město Bad Muskau, [cit. 2016-02-28]. Dostupné online. (německy)