Pardubický kraj (1949–1960)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pardubický kraj vzniklý k 1. lednu 1949 na základě komunistické správní reformy z roku 1948 a existující do 30. června 1960, se do značné míry kryl se stejnojmenným moderním krajem, ale zdaleka tolik nezasahoval na území Moravy (z moravských částí moderního pardubického kraje k němu náležela pouze obec Lubník a osada Nedvězíčko) a nenáležely k němu i některé české části moderního kraje (obce Banín, Bělá nad Svitavou, Dětřichov, Chrastavec, Koclířov, Kukle, Lavičné, Mikuleč, Opatov, Opatovec, Vítějeves a katastrální území Brněnec, Česká Dlouhá, Česká Kamenná Horka, Zářečí nad Svitavou. Naopak k němu náležely okrajové části moderních krajů Královéhradeckého, Středočeského (okolí Čáslavi), Vysočina (okolí Chotěboře, obce Borovnice, Herálec, Chlumětín, Javorek, Krásné, Líšná, Nový Jimramov, Podlesí, Radostín, Spělkov, Svratka, Vojnův Městec, katastrální území České Milovy, České Křižánky, Jimramov, Jimramovské Pavlovice, Podlesí u Sněžného, Sedliště, Trhonice) a Jihomoravského (pouze česká osada Jobova Lhota). Jak je vidět, tak na Moravu zasahoval nejnápadněji na území moderního kraje Vysočina. Centrem kraje byly Pardubice. Kraj měl rozlohu 4 232 km².

Sousedící kraje[editovat | editovat zdroj]

Na severu sousedil s krajem Hradeckým, na západě s Pražským, na jihu s Jihlavským, na jihovýchodě Brněnským a na východě s Olomouckým.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

12 okresů: Čáslav, Hlinsko, Holice, Chotěboř, Chrudim, Lanškroun, Litomyšl, Pardubice, Polička, Přelouč, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto,

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

1. července 1960 byla na základě další správní reformy většina území Pardubického kraje začleněna do kraje Východočeského a okrajové části do krajů Středočeského a Jihomoravského.

Stávající rozdělení bývalého Pardubického kraje je účinné od 1. ledna 2000.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]