Pardubice (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pardubický zámek
severní část zámku
severní část zámku
Základní informace
Sloh renesanční
Stavebník Vilém II. z Pernštejna
Poloha
Adresa Zámek 1, Pardubice-Pardubice I, ČeskoČesko Česko
Ulice Zámek
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 33032/6-1936 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pardubický zámek je renesanční zámek, který se nachází v těsné blízkosti historického centra města Pardubice. Za pánů z Pernštejna zde vzniklo sídlo, které je přechodem mezi hradem a zámkem. V takovém stavu dochování a rozloze nemá tento typ objektu ve střední Evropě obdobu.[1] Spolu se svým okolím a Příhrádkem, který jej spojuje s původním městem, vytváří evidenční část Zámek. V současnosti je zámek vlastnictvím Pardubického kraje a sídlí v něm Východočeské muzeum, Východočeská galerie a pobočka Národního památkového ústavu. Od roku 2010 je zámek s opevněním zapsán na seznam národních kulturních památek České republiky.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Na místě dnešního zámku původně stál od 13. století vodní hrad. Krátce po husitských válkách byl hrad přestavěn a obehnán novou kamennou hradbou s nárožními věžicemi a střílnami. Její fragmenty jsou dnes odkryty návštěvníkům zámku.

Pernštejnové[editovat | editovat zdroj]

V roce 1491 získal pardubické panství Vilém II. z Pernštejna, který hrad přestavěl na čtyřkřídlý renesanční palác. Palác, s přilehlými hospodářskými budovami, navíc obehnal mohutným opevněním. Vzniklo tak sídlo na pomezí hradu a zámku, jehož fortifikační systém představuje vrchol pozdně gotické opevňovací techniky. Opevnění tvořil hliněný val s nárožními rondely, na němž se dalo umístit těžké dělostřelectvo. Val přitom obepínala hradba se střílnami pro ruční palné zbraně, kterou chránil příkop a rozsáhlý zátopový pás. Směrem k městu byl postaven barbakán (zvaný Příhradek), který se zámkem spojoval dřevěný most. V renesančních úpravách zámku později pokračovali též synové Viléma z Pernštejna Vojtěch a Jan. Posledním vlastníkem zámku z rodu Pernštejnů byl Jaroslav z Pernštejna.[3]

Královské komorní panství[editovat | editovat zdroj]

V roce 1560 panství odkoupil král a z Pardubic se stalo královské komorní panství. V letech 15741579 provedl Ulrico Aostalli de Sala úpravy zámku, například sgrafitovou výzdobu fasád paláce.[3] Význam zámku přitom byl převážně hospodářský, což se negativně podepsalo i na jeho interiérech a výzdobě. Například v 17. století v něm byl zřízen pivovar. V době barokní přestavěn Františkem Kaňkou.

Nejnovější historie[editovat | editovat zdroj]

V druhé polovině 19. století zámek přešel do rukou soukromého vlastníka. Nejprve jím byl v letech 18631881 Privilegovaný rakouský berní ústav, poté do roku 1920 baron Richard Drasche von Wartinberg a jeho dědicové. Zámek poté zakoupil pardubický muzejní spolek, který zahájil jeho obnovu. V zámku se přitom nedochoval žádný původní inventář. Roku 1952 byl spolek nucen předat zámek do správy státu a rok poté byly postátněny i sbírky. To znamenalo přerušení jeho obnovy a postupné zanedbávání jeho údržby. V roce 1977 se proto dokonce zřítila část stropů v druhém patře paláce. Muzeum proto bylo přes 15 let veřejnosti uzavřeno.[4] Celková rekonstrukce zámku tak započala až roku 1994. V zámku a barbakánu jsou dnes prostory Východočeského muzea v Pardubicích a Východočeské galerie v Pardubicích.

Expozice Východočeského muzea v Pardubicích

Muzeum nabízí tři stálé expozice a to historickou Pardubice - příběh města, archeologickou Proti proudu času a české sklářské tvorby. Každý rok také připravuje několik krátkodobých výstav. Zámek Pardubice je v letech 2019 až 2020 v rekonstrukci. Nové prostory a okruhy budou veřejnosti zpřístupněny v roce 2021.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pardubický zámek [online]. Město Pardubice [cit. 2010-09-19]. Dostupné online. (česky) 
  2. Monumnet.npu.cz [cit. 2010-09-20]. Dostupné online. 
  3. a b ŠEBEK, František. Pardubický zámek [online]. Východočeské muzeum v Pardubicích [cit. 2010-09-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-08-15. (česky) 
  4. Historie Východočeského muzea [online]. Východočeské muzeum v Pardubicích [cit. 2010-09-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-18. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bičík, Zdeněk, Pardubice od A do Z, Pardubice 1974, povolil odbor kultury ONV Pardubice 3.7. 1972

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]