Parc du Cinquantenaire

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Parc du Cinquantenaire
Park s vítězným obloukem v předjaří
Park s vítězným obloukem v předjaří
LokalitaJubelpark, Oudergemselaan, Kortenberglaan, Galliërslaan, Blijde Inkomstlaan, Nerviërslaan, Renaissancelaan, IJzerlaan, Brussel a Parc Du Cinquantenaire, Avenue D'Auderghem, Avenue De Cortenbergh, Avenue Des Gaulois, Avenue De La Joyeuse Entree, Avenue Des Nerviens, Avenue De La Renaissance, Avenue De L'Yser, Brusel a Etterbeek, BelgieBelgie Belgie
Zeměpisné souřadnice
Založeno1880
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parc du Cinquantenaire (nizozemsky Jubelpark) je jeden z nejznámějších bruselských parků. Nachází se ve východní části města, Etterbeek.

V roce 1880 byl při příležitosti oslav padesátého výročí belgické nezávislosti zřízen rozsáhlý výstavní areál, později použit pro Světovou výstavu v témže roce. V následujících dekádách byl přebudován do podoby parku.

Park má zhruba pětiúhelníkový tvar. Jeho osa prochází směrem východ-západ (v podzemí je vedena silniční komunikace i metro).

Hlavním objektem, který představuje dominantu celého areálu, je Palais du Cinquantenaire s vítězným obloukem. Po jeho obou stranách jsou rozmístěny výstavní haly a muzea (vojenské muzeum, muzeum letectví, historiografické muzeum). Mimo hlavní objekty se v parku nachází celá řada soch a dalších uměleckých objektů. V okrajových částech parku se nachází hlavní bruselská Velká mešita a chrám Temple des passions humaines.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]