Paranormal Activity: Prokletí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paranormal Activity: Prokletí
Původní názevParanormal Activity: The Marked Ones
Země původuUSAUSA USA
Jazykangličtina
Délka84 minut
104 minut (režisérský sestřih)
Žánryhoror, mysteriózní
PředlohaParanormal Activity
Scénář a režieChristopher Landon
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleAndrew Jacobs
Jorge Diaz
Gabrielle Walsh
ProdukceJason Blum
KameraGonzalo Amat
StřihGregory Plotkin
Výroba a distribuce
Premiéra9. ledna 2014 (Česko)
3. ledna 2014 (USA)
Produkční společnostParamount Pictures
DistribuceParamount Pictures
Rozpočet9,2 milionu dolarů
Tržby90,9 milionu dolarů
Paranormal Activity
Paranormal Activity 4 Paranormal Activity: The Ghost Dimension
Paranormal Activity: Prokletí na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paranormal Activity: Prokletí (v anglickém originále Paranormal Activity: The Marked Ones) je americký hororový film z roku 2014, který režíroval Christopher Landon. Částečně je také sequelem filmu Paranormal Activity.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavním hrdinou je Jessy, který žije se svoji babičkou Irmou, sestrou a otcem v činžovním domě v kalifornském Oxnardu. Právě dokončil střední školu a oslavuje se svým nejlepším kamarádem Hectorem začátek prázdnin. Jednoho večera je z větrací šachty slyšet jakýsi výkřik, a tak se mladíci rozhodnou spustit kameru do sousedčina bytu. Natočí nahé ženy, které provádějí rituál. Naneštěstí jim kamera spadne a málem jsou prozrazeni. O sousedce Anně se vyprávějí báchorky o tom, že je čarodějnice. Když záhadně zemře, tak Jessyho napadne, že ze zvědavosti půjdou prozkoumat byt. Najdou zde spoustu divných čarodějnických předmětů a videokazet. Jessy se ráno probudí a na ruce objevují nevysvětlitelné kousnutí. Jako suvenýr si také odnesl knihu, která popisuje, jak sestrojit "dveře času".

Během několika dnů Jessy a jeho kmarádi, Hector a Marysol, začnou komunikovat pomocí hry s nadpřirozenou postavou. Jessy je překvapen z toho, že získal nové nadpřirozené schopnosti. S Hectorem si z jednoho večírku přivedou dívky, se kterými jou do Annina bytu. Mají zde ovšem ohromný paranormální zážitek a uvidí smrt spolužáka Oscara, který je též označený kousnutím. Když se skupina v čele s Jessym vydá do sklepa Annina bytu, najde zde fotku s Jessyho a Oscarovou matkou, Annou a Lois.

Jednoho večera je Jessy vlákán do Annina sklepa, ale poklop se za ním zavře o zjevují se mu malé Katie a Kristi s dychtivým démonem. Od této chvíle je Jessyho osobnost stále více násilnější a temnější. Bezdůvodně zaútočí na přítelkyni Marysol v obchodě a doma je často agresivní. Hector a Marysol se po tomto incidentu rozhodnou, že se zajedou podívat za Arturem, bratrem Oscara. Ten jim dá kontakt na Ali Reyovou, která jako jediná přežila incident z dílu Paranormal Activity 2. Ta jim vysvětluje, proč je Jessy najednou tak agresivní a odtajňuje jim satanistický klub "Porodních bab" (anglicky Midwives), které lákají mladé ženy, aby měly syny a ty pak obětovaly démonovi. Varuje je také před tím, že Jessy bude muset na rituál, po kterém bude Jessy normální, ale nebude sám sebou. Dává jim i adresu místa rituálu.

Jessyho babička Irma chce pro Jessyho jen to nejlepší a tak se rozhodne provést na Jessym očištění. Když se snaží provést rituál, tak Jessyho se zmocní démon a zraní Irmu. Nakonec pomocí telekinetiky se objeví v pokoji a Irma s Hectorem a Marysol si jen zázrakem zachrání život. Dalšího rána Jessy trpí nemocí a Irma se o něj stará. Když se Hector na moment otočí, Jessy mu zmizí z dohledu. Ihned jde k hlavnímu schodišti, vidí Jessyho a dole shozenou Irmu. Ta je odvezena otcem Jessyho do nemocnice, ale sám Jessy není k nalezení. Když jedou Hector a Marysol do nemocnice, tak na ně zútočí Jessy, ovšem Marysol ho bouchne baseballovou pálkou. V zatáčce do nich naráží auto a Jessy je unesen.

Hector zkontaktuje Arthura a on se svým kamarádem Santiagem odjede na místo rituálu. Přijedou k domu babičky Lois a ihned, co vystoupí z auta a dojdou na zahradu, útočí na ně čarodějnice s noži. Arthur se brání na zahradě sám a Santiago je nalezen mrtvý u dveří do domu. Hector a Marysol se zamknou v domě. Mezitím i Marysol zmizí a po několika vteřinách propadne sklem přímo před Hectora. V obývacím pokoji se objeví posedlý Jessy a honí po domě Hectora, který se zamkne v horním pokoji. Jessy ho vyzývá normálním hlasem, aby otevřel dveře, ale Hector odmítá. Jessy tedy rozbije dveře a Hector vstoupí do dveří popsaných nevysvětlitelnými znaky. Ocitá se v domě Katie a Micaha 8. října 2006. Než se stačí Hector vzpamatovat, tak po schodech jde Katie. Když se k ní Hector přiblíží, tak začne křičet a ihned přiběhne Micah. Ten si myslí, že je zločincem a zaútočí na něj. Ale posedlá Katie začne Micaha bodat nožem. Když Hector utíká, tak na něj zaútočí posednutý Jessy a pravděpodobně ho zabije. Posledním záběr na čarodějnici, která kameru vypne.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Andrew Jacobs Jessy
Jorge Díaz Hector
Gabrielle Walsh Marysol
Renée Victor Irma, Jessyho babička
Gloria Sandoval sousedka Anna
Richard Cabral Arturo
Carlos Pratts Oscar
Molly Ephraim Ali Reyová
Micah Sloat Micah
Katie Featherston Katie

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paranormal Activity: The Marked Ones na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]