Paranormal Activity

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paranormal Activity
Původní názevParanormal Activity
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka86 minut
96 minut (režisérský sestřih)
Žánryhoror, mysteriózní
Námět, scénář a režieOren Peli
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleKatie Featherston
Micah Sloat
ProdukceSteven Schneider
Jason Blum
KameraOren Peli
StřihOren Peli
Výroba a distribuce
Premiéra25. září 2009
původní verze: 14. října 2007
Produkční společnostiParamount Pictures
DreamWorks Pictures
DistribuceParamount Pictures
DreamWorks
Icon Film Distribution
Rozpočet15 000 dolarů[1]
Tržby193 355 800 dolarů.[2]
Oceněnícena Independent Spirit Awards 2009 v kategorii „nejlepší hraný prvotní režisérský počin“
Paranormal Activity
Paranormal Activity 2 (prequel)
Paranormal Activity na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paranormal Activity je americký horor z režie Orena Peliho. Film připomíná domácí video a tak vzbuzuje pocit reality. I přes malý rozpočet, 15 000 dolarů, měl film úspěch a celkově vydělal 193 355 800 dolarů.[2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Katie a její přítel Micah se nedávno přestěhovali do domu na předměstí San Diega, v Kalifornii. Katie tvrdí, že duch, který ji pronásledoval už od mládí, žije s nimi v domě. Najme médium, Dr. Fredrichse, který říká, že je nepronásleduje duch, ale démon – říká, že se démon živí negativní energií a jeho smyslem je pronásledovat a mučit Katie bez ohledu na to, kde se zrovna nachází. Před odjezdem jim poradí, aby démona neuráželi ani s ním nekomunikovali a aby se spojili s demonologem Dr. Johanem Averiesem pro pomoc. Namísto toho Micah každou noc zapíná videokameru v jejich ložnici, aby zaznamenal paranormální aktivity, které by mohly nastat během jejich spánku v naději, že vyřeší problém sám.

Již několik nocí kamera zachycuje nadpřirozené jevy, jako jsou samovolně pohybující se objekty, světla, zapínání a vypínání televize, zvuky, hlasy a kroky na schodech. Brzy potom se Katie náhle v noci probudí, asi 2 hodiny zírá na Micaha, potom jde na zahradu a lehne si do houpačky. Micah pro ni přichází, Katie však odmítá jít nahoru a nakonec jí Micah jde aspoň pro deku a Katie se mezitím vrátí zpět do postele. Ráno si nic nepamatuje.

Katie je už podrážděná tím, že Micah všechno točí a rozzlobí se, když Micah přináší domů Ouiju, navzdory varování média a jejímu zákazu. Zatímco oni dva jsou z domu, kurzor Ouija (deska s abecedou na vyvolávání duchů) se na desce samovolně pohybuje a následně vzplane malý oheň, ten ale opět sám zhasne. Tu noc Micah popráší pudrem podlahu a později najdou nelidské stopy vedoucí do ložnice z podkroví. V podkroví najde Micah spálenou fotografii mladé Katie, která si dříve myslela, že byla zničena při požáru jejího domu.

Když Micah nakonec souhlasí s pozváním Dr. Averiese, je doktor již zaměstnán a tak pozvou namísto toho aspoň Dr. Fredrichse. Když médium přijede, dostane pocit hrůzy. Omlouvá se, že i přes jejich prosby o pomoc nemůže zůstat a že by se démon jenom naštval. O dvě noci později je Katie vytáhnuta z postele na chodbu neviditelnou silou. Micah uslyší její křik a přivede ji zpět. Druhý den objeví kousance na zádech.

Vystrašený a vyčerpaný manželský pár se rozhodne, že půjdou do hotelu. Později najde Micah Katie na zemi. Katie drží krucifix tak pevně, že krvácí na dlani. Micah ve vzteku spálí kříž a obrázek, který našel v podkroví. Najednou Katie jako proměněná trvá na tom, že zůstanou doma.

Později ten večer kamera zaznamená následující: Katie se probudí, vstane a zírá na Micaha zatímco on spí. Poté sejde po schodech dolů do tmy a začne křičet. Micah se probudí a běží za ní. Poté je z přízemí slyšet, co připomíná boj. Křik náhle přestane a po krátké odmlce následuje zvuk těžkých kroků přicházejících po schodech. Katie se pomalu vrací, její oblečení je nasáklé krví. Katie si sedne na zem před postel a začíná se klimbat, klimbá se asi 8 hodin. Po marném telefonátu do domu se dostaví Katieina kamarádka, která zakřičí a odběhne pro policii. Katie je později zastřelena při útoku na policistu. Film končí zprávou, že Micahovo tělo bylo nalezeno 3 dny poté a Katie zmizela.

Film má 3 alternativní konce. V prvním z nich, poté co zvuky boje v přízemí ustanou, je přímo do kamery vrženo Micahovo bezvládné tělo a poslední sekundy záběru ukazují obličej posedlé Katie. Ve druhém alternativním konci si Katie po návratu do ložnice podřízne hrdlo. Ve 3. konci se Katie vrátí z přízemí, poté co zvuky ustanou, a po pár hodinách sezení a kývání je zastřelena policií.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Katie Featherston Katie
Micah Sloat Micah
Mark Fredrichs Dr. Friedrichs, médium
Amber Armstrong Amber, kamarádka Katie
Ashley Palmer Diane, posedlá dívka z internetu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paranormal Activity (film) na anglické Wikipedii.

  1. www.hollywoodreporter.com [online]. [cit. 2009-09-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-09-27. 
  2. a b http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=paranormalactivity.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]