Parafín (hudební skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Parafín (skupina))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Parafín
Základní informace
PůvodČeskoČesko Česko
Žánryhard rock
Aktivní roky1982–současnost
Webwww.parafincz.cz
Současní členové
Jiří Kadeřábek
Michal Nevrlý
Robert Zejmon
Pavel Korec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parafín je česká hard rocková kapela.

Vznik skupiny sahá do roku 1982, když členové skupiny ukončili základní školu a hráli písně od Olympicu, Katapultu, Etc..., J. Schelingera a mnoha dalších v té době oblíbených interpretů. O rok později dochází k zásadnímu zlomu, kdy kapela je již značně ovlivněna svými vzory, Deep Purple, Black Sabbath, UFO, Rush, Yes, ale následuje nastupující trend heavy metalu a nechává se dále ovlivňovat kapelami jako např. Judas Priest, Iron Maiden, Venom a Metallica.

To mělo za důsledek několikanásobné vykázání od tehdejších kvalifikačních zkoušek. Tato bariéra je však zdolána na podzim roku 1985, kdy nad ideologií jednoznačně vítězí alkohol a porota ovlivněna moravským folklórem v podobě chutné slivovice patrně přehlédla nový hudební styl šířící se rychlostí blesku mezi mladou generací. Další souvislosti v podobě ostražitých cenzorů, kteří ruší již dobře zpropagovaný koncert pražského Arakainu, umožnily skupině Parafín zaskočit na pódiu své již slavné kolegy a zapsat se tak do povědomí rockových fanoušků, že se sály plní týden co týden až do jara 1986. To si zájmy lidové armády stojí nekompromisně na svém a tak je Parafín kompletně naverbován.

Po dvouleté odmlce se skupina opět shledává v rodných Voticích, to však ale ještě netuší, že ji čeká pouze jeden předrevoluční rok a poté ještě dva roky plné personálních změn a hudbě ne příliš příznivého klimatu. Novou krev nalévá do Parafínu v roce 1991 zpěvák Michal Nevrlý.

V roce 1994 přichází první demo skupiny, další koncerty a taneční zábavy. Skupina se natolik zviditelňuje, že v důsledku toho přichází o bubeníka a vzápětí i o basistu, kteří se nechávají zlákat finančně zajímavým angažmá. To však přihrává šanci již netrpělivým muzikantům, kteří doplňují rytmickou sekci Parafínu.

V roce 1998 přichází druhé demo a s ním další nabídky na nové produkce. Též se připojuje druhý kytarista Honza „Zetor“ Kuchař a skupina nabírá druhý dech také v podobě nového zpěváka Václava „Kocoura“ Kardy.

Poté se skupina natolik zformovala, že připravila své debutové album s názvem „ON“, které natočila v létě 2000 ve studiu Bellatrix, a vydává ho na jaře 2001. Křest proběhl za společného vystoupení spřízněných Arakainů a kmotrem byl Aleš Brichta.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]