Paršovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.
Paršovice
Střed obce s obecním úřadem, hasičskou zbrojnicí a kostelem svaté Markéty
Střed obce s obecním úřadem, hasičskou zbrojnicí a kostelem svaté Markéty
Znak obce ParšoviceVlajka obce Paršovice
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0714 516635
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Hranice
Okres (LAU 1) Přerov (CZ0714)
Kraj (NUTS 3) Olomoucký (CZ071)
Historická země Morava
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 399 (2020)[1]
Rozloha 13,57 km²
Katastrální území Paršovice
Nadmořská výška 322 m n. m.
PSČ 753 55
Počet částí obce 1
Počet k. ú. 1
Počet ZSJ 1
Kontakt
Adresa obecního úřadu Paršovice 98
75355 Paršovice
ou@obecparsovice.cz
Starosta Ing. Lubomír Dostál
Oficiální web: www.obecparsovice.cz
Paršovice
Paršovice
Další údaje
Kód části obce 118109
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paršovice jsou obec v okrese Přerov, v oblasti zvané Záhoří, cca 10 km od Hranic, 12 km od Bystřice pod Hostýnem. Jsou součástí mikroregionu Záhoran. Žije zde 399[1] obyvatel. Leží v nadmořské výšce kolem 322 m, katastrální území má 1356 hektarů.

Historie a pamětihodnosti

Nejstarší doloženou památkou byl stříbrný kalich s letopočtem 1059, který byl zapsán v inventáři paršovického kostela v roce 1806. První písemná zmínka o obci se nachází v listině z roku 1141, další potom v roce 1371, kdy obec koupil Vok z Kravař a stala se tak na téměř 500 let součástí majetku pánů z Helfštýna. Někteří badatelé kladou její vznik ještě dál – až do 10. století, ale tyto informace nejsou nijak věrohodně doloženy.

Dominantou obce je empírový kostel sv. Markéty posvěcený v roce 1906 – jediný empírový kostel v okrese Přerov. Již v 11. století zde stál dřevěný kostel – jeden z nejstarších kostelů v okolí, v období reformace přeměněný na českobratrský, poté opět na katolický. Nový kostel z roku 1826 v létě roku 1900 vyhořel a po šest let byl budován kostel nynější. Součástí výzdoby kostela je mramorový oltář a cenný obraz Vidění sv. Markéty, jehož autorem je mistr Urban. U kostela se nachází dřevěný tzv. misijní kříž a kamenný kříž v lidovém stylu. Naproti kostela stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1860, na křižovatce u odbočky na Valšovice u budovy sokolovny socha Panny Marie s Ježíškem, na dolním konci dřevěný kříž, v obci a okolí lze najít ještě několik dalších malých kapliček a božích muk. Další pamětihodností v Paršovicích je školní budova z roku 1898, tehdy nazvaná „Jubilejní škola císaře pána Františka Josefa I.“

Název obce pochází zřejmě z mužského jména Bartoloměj – Bartoš, staročesky Pareš. Nabízí se vysvětlení původu názvu jako „obec lidu Bartošova (Parešova)“ – tedy původně Parešovice, zkráceno na Paršovice.

Kulturní zařízení

Dětské a fotbalové hřiště, sokolovna, knihovna. Nejčastější místa scházení místních dětí i dospělých.

knihovna

Knihovna je otevřena každou sobotu 15:00 -18:00, může i půjčit knihy z jiných knihoven v rámci služby MVS. Knihovna v Paršovicích patří pod střediskovou knihovnu ve Všechovicích, mezi jednotlivými knihovnami, které patří pod knihovnu ve Všechovicích, cirkulují knihy v tzv. výměnných fondech. Cirkulace probíhá třikrát do roka v pravidelných intervalech. Tak se v knihovnách vystřídá větší počet knih a každým rokem tak přijdou do knihovny i knihy nové.

sokolovna

Sokolovna v Paršovicích bývá využívaná všemi směry. Jak pro sokoly a hasiče tak i pro občany a farníky.

hřiště dětské, fotbalové

otevřeno : celoročně

GPS: 49° 29′ 57.703″N 17° 42′ 17.168″E

oprava dětského hřiště

projekt s tímto názvem byl realizován koncem měsíce srpna. Pro provedení byla vybrána firma Bonita Group Service s.r.o.,která za dohodnutou cenu 334040,00 Kč vykonala tyto práce:

-  výrobu herních prvků dle zadání investora

-  instalaci herních prvků na dětském hřišti

Uskutečnění  projektu bylo možné díky dotaci ve výši 233 828,00 Kč,kterou obec získala z POV MMR. Obec se v projektu podílela částkou 100212,00 Kč.

kulturní akce

paršovský duatlon, předhodový fotbal, dětský den, soutěž o pohár sdh paršovice, farní ples, šibřinky, sokolský ples, tradiční výšlapy,

Galerie

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]

Související články

Externí odkazy