Paprskovec skalní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPaprskovec skalní
Chybí zde svobodný obrázek
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád růžotvaré (Rosales)
Čeleď růžovité (Rosaceae)
Rod paprskovec (Pentactina)
Binomické jméno
Pentactina rupicola
Nakai, 1917
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paprskovec skalní (Pentactina rupicola) je druh rostliny z čeledi růžovité a jediný druh rodu paprskovec (Pentactina). Je to poléhavý, opadavý jemný keř s bílými květy v pohledných hroznovitých květenstvích. Květy jsou nápadné úzkými korunními lístky. Druh se vyskytuje jako endemit v Severní Koreji a dosud je znám pouze z hory Geumgang.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Paprskovec skalní je opadavý, poléhavý, až 70 cm vysoký keř s tenkými kmínky a převislými větvemi. Mladé letorosty jsou hranaté. Listy jsou 2 až 3 cm dlouhé, eliptické nebo kopinaté, hrubě laločnatě zubaté, se zpeřenou žilnatinou. Květy jsou bílé, drobné, pětičetné, uspořádané v 6 až 8 cm dlouhých nících hroznovitých květenstvích. Korunní lístky jsou dlouhé a úzce čárkovité. Kvete v červnu.[2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Paprskovec skalní je endemit Koreje. Byl dosud nalezen pouze na hoře Geumgang v provincii Gangwon v Severní Koreji. Roste na skalnatých stanovištích v nadmořských výškách od 400 do 800 metrů.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Pentactina je řazen v rámci čeledi růžovité do podčeledi Amygdaloideae a tribu Spiraeeae. Podle výsledků fylogenetické studie z roku 2011 je nejblíže příbuznou skupinou rod Petrophytum. Oba tyto rody pak tvoří sesterskou větev rodu Spiraea (tavolník). Někteří taxonomové řadili druh Pentactina rupicola do rodu Spiraea.[2] Je to opomíjený rod, uváděný pouze v některých plantlistech (např. [4]), zatímco jiné jej neuvádějí ani v synonymech ([5]).

Význam[editovat | editovat zdroj]

Keř lze použít jako okrasnou rostlinu. V ČR je naprosto otužilý. Má jen sbírkový význam.[3] Druh není uváděn ze žádné české botanické zahrady.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. a b c LEE, Chunghee; SUK-PYO, Hong. Phylogenetic relationships of the rare Korean monotypic endemic genus Pentactina Nakai in the tribe Spiraeeae (Rosaceae) based on molecular data. Plant Systematics and Evolution. Jul 2011, čís. 294(3/4). 
  3. a b HIEKE, Karel; PINC, Miroslav. Praktická dendrologie, díl 2.,. 1.. vyd. [s.l.]: nakladatelství SZN, 1978. 000128363. 
  4. The Plant List [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]