Agapornis škraboškový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Papoušík škraboškový)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Papoušík škraboškový

alternativní popis obrázku chybí
Papoušík škraboškový
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: papoušci (Psittaciformes)
Čeleď: Psittaculidae
Rod: Agapornis
Druh: Agapornis škraboškový
Binomické jméno
Agapornis personata
Reichenow, 1887
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Papoušík či agapornis škraboškový (Agapornis personata) je malý papoušek pocházející ze severovýchodní Tanzanie a po celém světě známý jako oblíbený domácí mazlíček.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Papoušík škraboškový v kleci

Se svou velikostí mezi 14 - 15 cm a hmotností kolem 50g patří papoušík škraboškový mezi nejmenší druhy papoušíků. Má jasně zelená křídla, břicho a ocas, žlutou hruď a zátylek a černou hlavu s červeným zobákem a bílým očním proužkem, který spolu s černým opeřením připomíná škrabošku, díky čemuž získal i svůj český název. Často můžeme nalézt i jiné barevné mutace, např. světle modře, fialově či břidlicovitě zbarvené ptáky.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Žije ve velmi soudružných párech, samec a samice spolu setrvávají po celý život a spolu s jinými páry tvoří početná hejna.

Stejně jako ostatní druhy papoušíků se živí semeny, plody a pupeny, pro jejichž sběr má zvláštně přizpůsobený zobák. V zajetí se jim doporučují předkládat hlavně čerstvé zelené plody, naopak by se při krmení neměly podávat solené a příliš studené suroviny.

Hnízdí ve stromových dutinách nebo v opuštěných hnízdech rorýsů. Dutinu vystýlá větvičkami a kůrou. Klade 3 - 8 vajec, na kterých sedí přibližně 21 dní. Mláďata opouštějí hnízdo po 40 dnech života, ale stále jsou ještě přikrmovány. Pohlavní dospělosti dosahují ve 2. až 3. roce.

Chov[editovat | editovat zdroj]

V zajetí by se měl papoušík škraboškový chovat ve vyšší kleci s opravdu silným pletivem. Díky jeho čipernosti a dobrým šplhacím schopnostem by měla být dostatečně vybavena různými prolézačkami a jinými atrakcemi. Snadno se učí a je zvídavý. Nejlepší je si jej pořídit již v útlém věku, kdy existuje větší pravděpodobnost, že si na svého nového majitele rychleji zvykne a vytvoří si k němu silné pouto.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Masked Lovebird na anglické Wikipedii a Nierozłączka czarnogłowa na polské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Barkovová, A. S., Šustovoj, I. B. (1998): Velký atlas živočichů. Fortuna Print, Praha. ISBN 80-86144-50-X

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-09]