Papírové město

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Papírová města jsou falešná města vymyšlená kartografy tvořící mapu. Buďto jsou do mapy vložena omylem anebo za účelem zabránění kopírování map (když někdo mapu okopíruje od jiných a prohlásí ji za svou, podle falešných papírových měst se kopírování pozná).

Podle papírových měst je pojmenovaná kniha a film od spisovatele Johna Greena.[1]

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Mezi známá papírová města patří:

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Papírové město Agloe vytvořil Otto G Lindberg Ernest Alpers pro společnost General Drafting místo Agloe v 60. letech se objevilo místo Agloe v mapách jiné firmy a rozhodla se je zažalovat jenže žaloba byla zamítnuta když obviněné firma řekla že Agloe bylo opravdové a nikoli papírové město v 50 letech totiž na tomto místě místní postavili obchod a pojmenovali ho Agloe General Store obchod ale nedloudo poté zkrachoval a z mnoha map odstraněn a z falešného místo se stalo místo opravdové.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Papírová města - ‘PAPÍROVÉ MĚSTO’ | Speciály | Kritiky.cz. Kritiky.cz | Knihy, Filmy, Hry.... 2015-07-20. Dostupné online [cit. 2017-06-25]. (česky) 
  2. KRULWICH, Robert. An Imaginary Town Becomes Real, Then Not. True Story [online]. NPR, 18 March 2014 [cit. 2014-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Punt, Steve (2010) Punt PI, Series 3, Episode 1, BBC Radio Four, Aired 17 September 2010 Accessed 17 September 2010
  4. FARKY. Papírová města – Ochrana proti kopírování map. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.