Papírny Štětí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mondi Štětí
Hlavní budova s recepcí do papírenského komplexu
Hlavní budova s recepcí do papírenského komplexu
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 6. března 2000
Adresa sídla Litoměřická 272, Štětí, 411 08, Česko
Charakteristika firmy
Obrat 9,8 mld. Kč (2017)[1]
9,3 mld. Kč (2016)[1]
Provozní zisk 1,3 mld. Kč (2017)[1]
912,4 mil. Kč (2016)[1]
Výsledek hospodaření 1,1 mld. Kč (2017)[1]
631,1 mil. Kč (2016)[1]
Celková aktiva 15,3 mld. Kč (2017)[1]
11,6 mld. Kč (2016)[1]
Zaměstnanci 731 (2017)
Mateřská společnost Mondi Group
Majitel Mondi Packaging Paper (100 %)
Dceřiná společnost Mondi Štětí White Paper s.r.o. (100 %)
Identifikátory
IČO 26161516
LEI 213800TPD7K48R1SU759
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tento rozsáhlý papírenský komplex se nachází ve Štětí a je největší svého druhu v České republice.

V areálu papíren se nachází několik samostatných podnikatelských subjektů. Výrobou papíru nebo jeho zpracováním se v areálu zabývá Mondi Štětí a. s., Mondi Coating a. s., Mondi Bags a. s., Mondi Štětí White Paper s.r.o., Security Paper Mill a. s. a Fibertec Štětí s.r.o. V areálu pak sídlí další firmy, které zajišťují servis, logistiku, údržbu a další služby. Areál je napojen na dálnici D8, která je vzdálena zhruba 14 kilometrů a železniční vlečkou spojující areál se železniční stanicí Hněvice (taktéž se stanicí Štětí, která je funkční, ale běžně se nepoužívá). Na Labi se nachází říční přístav, který se využívá k dopravě surovin a velkých investičních celků. Řeka také slouží jako zdroj vody pro výrobní procesy. Kromě technologie vyrábějící buničinu tzv. sulfátovým nebo také kraftovým procesem se v areálu nacházejí papírenské stroje vyrábějící krycí papíry pro výrobu vlnitých lepenek, strojově hlazené papíry, pytlový papír a ceninové papíry. Zde vyráběné papíry jsou pak dále zpracovávány laminováním nebo tvarovým zpracováváním tzv. konvertováním (skládáním, lepením, potiskem) do podoby konečného výrobku (pytle, odnosné tašky apod.). Výrobní areál má vlastní energetiku, čistírnu odpadních vod z výroby buničiny a papíru, která zpracovává i městské odpadní vody z města Štětí. Součástí areálu jsou skladovací prostory, provozní a údržbové haly. V minulosti se v areálu vyráběl i novinový papír naposledy ve firmě Norske Skog, jehož výroba byla z finančních důvodů ukončena v roce 2008.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Papírny z Bílých strání

Po skončení 2. světové války vzrostla poptávka po balicích papírech. Tím vyvstala potřeba vybudovat nový velký papírenský podnik. Zpočátku se o Štětí jako o místu, kde by měl být tento podnik postaven, neuvažovalo. Původně zamýšlenými lokalitami byly prostory továrny firmy Schering v Krásném Březně nebo objekty malé sulfátky v Neštědicích. Ty však nebyly dostatečně rozsáhlé pro plánovanou velikost závodu a proto bylo nutno najít místo vhodnější. Nakonec bylo rozhodnulo, že nová papírna bude vybudována ve Štětí na pozemcích cukrovaru z roku 1869 a pozemcích přilehlých. Závod byl založen k 1. lednu 1949 jako národní podnik Papírny Štětí. Následně byla zahájena výstavba nového závodu. První výrobek (šedá strojní lepenka) byla vyrobena v létě 1952.[2]

Hlavní technologická část papírny tzv. Nový závod: papírenské stroje 1, 2, 3 a pytlárna byla zprovozněna v letech 1956–1958. Rotostroj se budoval v letech 1960 až 1968. První novinový papír vyjel z linky 11. května 1963. Tento stroj anglické produkce Black Clawson na výrobu novinového papíru o výrobní šíři 650 cm, byl schopen vyrobit 250 tun papíru denně. Na několik let se tak stal Rotostroj největší výrobní linkou ve Střední Evropě. Současně s jeho výstavbou byla vybudována velká brusírna dřeva (tvořená 8 řetězovými brusy Voith hnanými synchronními motory o příkonu 2 MW). V sedmdesátých letech začala rozsáhlá výstavba závodu označovaná jako Štětí II., která zahrnovala sulfátovou celulózku, energetiku, balírnu buničiny a výrobu pytlového papíru včetně rozvoje města (bytové domy, kino, služby, most přes Labe atd.).

Roku 1975 byl zprovozněn papírenský stroj č. 5 firmy Beloit vyrábějící pytlový sulfátový papír.

Chata Jizerka

Podnik měl také v Lázních Libverdě na FrýdlantskuLibereckém kraji na severu České republiky podnikovou rekreační chatu Jizerka.[3]

Transformace ekonomiky po roce 1989 vedla k mnoha vlastnickým změnám firem v areálu (neúplný výčet):

 • před r. 1989 Severočeské papírny, n. p.
 • 1989 Severočeské papírny, s. p.
 • 1993 SEPAP Štětí, a. s., vyčleněn provoz ROTO a. s. vyrábějící novinový papír
 • 1997 AssiDomän SEPAP a. s.
 • 2001 Frantsch Pulp and Paper a. s.
 • 2001 oddělení energetiky do společnosti Frantschach Energo a. s.
 • 2004 Mondi Packaging Paper Štětí a. s.
 • 2005 začlenění Frantschach Energo a. s. zpět do společnosti Mondi Packaging Paper Štětí a. s.
 • 2008 změna názvu Mondi Packaging Paper Štětí a. s. na Mondi Štětí a. s.
 • 2013 osamostatnění části provozu jako Miba Fibertec s.r.o., ještě tentýž rok přejmenován na Fibertec Štětí s.r.o.

Firma Mondi Štětí a.s. je součástí skupiny Mondi od roku 2000.[4]

Novinový papír[editovat | editovat zdroj]

Výroba novinového papíru byla zahájena 11. května 1963 v rámci firmy Severočeské papírny. V roce 1986 došlo k jeho havárii s následným požárem, který Rotostroj značně poškodil. Po zjištění škod bylo rozhodnuto tento stroj do roku 1991 zrekonstruovat a zmodernizovat. V průběhu roku 1997 byla podepsána smlouva mezi AssiDomän Sepap (bývalý Sepap, a. s. Štětí) a norskou společností Norske Skogindustrier ASA o prodeji společnosti ROTO, a. s. zahrnující technologii papírenského stroje PS4. Společnost ROTO, a. s. od 12. ledna 1998 pod novým názvem Norske Skog Štětí, se tak stala součástí velké nadnárodní společnosti. Během několika let do ní firma investovala velké částky. V roce 1998 to byly investice ve výši 73 mil. Kč do tzv. systému “bílé vody” a výmětů, který radikálně snížil spotřebu vody o 46 %. V roce 1999 investovalo vedení nejvíce do nového odkorňování a dřevoskladu. V roce 2000 potom do rozšíření de-inkingu a informačních technologií. Celkově se investice ve třech letech vyšplhaly téměř na 0,5 mld. Kč. Pomocí investic a efektivnějšího způsobu řízení pracovníků se podařilo zvýšit kvalitu výroby o 30 % a produktivitu práce o 35 %. Kvalitu výroby podporovalo kvalitní dřevo, na kterém si firma zakládala. Podíl Norske Skog Štětí na trhu novinového papíru v České republice byl 60 %. 12. května 2008 Rotostroj po modernizaci dosáhl rekordu, kdy byl schopen vyrobit 453 tun papíru za den (130 tisíc tun za rok). Při této produkci papírna spotřebovala 140 tisíc tun dřeva.[5]

Z finančních důvodů byla výroba novinového papíru ve Štětí ve druhém čtvrtletí roku 2008 po 45 letech firmou Norske Skog ukončena. Důvodem ukončení výroby bylo zajištění konkurenceschopnosti ostatních výrobních závodů novinového papíru Norske Skog v Evropě. O zaměstnání přišlo na 210 zaměstnanců. Část zaměstnanců byla postupně přijata do Mondi Štětí a. s.[6]

Strojově hlazené papíry[editovat | editovat zdroj]

V Mondi Štětí a. s. se v současnosti vyrábí strojově hlazené papíry na dvou strojích označovaných jako PS3 a PS6. V roce 2009 firma Mondi investovala 47 milionů eur do nového stroje PS6. Stroj je schopen vyrobit až 45 000 tun vysoce kvalitního balicího papíru ročně. Při této investici se kladl velký důraz na ekologii provozu.

Papíry využívající recyklovaný sběrový papír[editovat | editovat zdroj]

Mondi Štětí a. s. vyrábí rovněž krycí vrstvy vlnité lepenky (tzv. linery) na stroji PS1, které umožňují až 100% využití recyklovaného vlákna ze sběrového papíru. Vedle těchto typů papíru vyrábí celou řadu dalších papírů s různým podílem buničin.

Pytlové papíry[editovat | editovat zdroj]

Mondi štětí a. s. vyrábí pytlový papír na papírenském stroji PS5, jehož kapacita objemu výroby (200 tis. tun ročně) je jedna z největších na světě a každoročně se investuje do zvyšování objemu a kvality výroby.

Speciální papíry[editovat | editovat zdroj]

Historie výroby speciálních papírů sahá do šedesátých let, kdy byl zprovozněn společný poloprovoz papírenského výzkumného ústavu Bratislava a Sepap Štětí pro ověřování nových technologií výroby buničin a papírů. Po roce 1970 se stal součástí Výzkumného ústavu papírenského průmyslu.

Papírenský stroj byl vybaven některými unikátními součástmi, například tvářecí jednotkou se šikmým sítem umožňujícím vyrábět papír i z netradičních surovin, jako jsou syntetická, skleněná, keramická, uhlíková, aramidová a kovová vlákna. Velkou výhodou pro výrobu technických papírů byla možnost produkce dvoj i třívrstvých papírů, kdy každá vrstva mohla být vytvořena z odlišné vlákenné zanášky. V této době byl závod pod dohledem tehdejší obávané tajné služby StB z důvodů zabezpečení výroby strategických materiálů pro zbrojní průmysl. Byly zde umístěny státní materiálové rezervy pro výrobu v případě ohrožení státu.

Ve výrobě pokračoval například Filpap s. r. o., který v roce 1994 produkoval celou řadu výrobků pro technické užití, ale také speciální krepované papíry potřebné při výrobě nitrocelulózy. Tehdy její majitelé zavedli rovněž výrobu filtrů pro automobilový průmysl, atomovou energetiku, součásti respirátorů a plynových masek pro vojenské účely, strojírenství a další obory a také filtrační papíry pro použití v laboratořích.

Od roku 1999 byla vlastníkem americká společnost The Moore, která ji provozovala pod názvem Amer-Sil. Ta upustila od výroby materiálů z celulózy. Hlavním produktem se v té době staly papíry ze skleněných mikrovláken využívané při výrobě separátorů pro akumulátory. Součástí výrobního programu se rovněž staly vysoce účinné filtrační materiály a také materiály izolační z anorganických vláken, které tu byly vyvinuty. V roce 2004 majitelé ze Spojených států ukončili svoji činnost a prodali výrobu speciálních filtračních a izolačních papírů novému majiteli, který ji provozoval pod jménem Keratech. Technologické zařízení v letech 2011–2013 provozovala firma Nanograph a od roku 2013 jej provozuje firma Fibertec Štětí s.r.o.

Ceninové papíry[editovat | editovat zdroj]

Výrobou ceninových papírů se v areálu papíren v minulosti zabývaly firmy Neograph a Nanograph. V roce 2014 byla firma Neograph a. s. většinovým akcionářem přejmenována na Security Paper Mill a. s.

Konvertování papíru[editovat | editovat zdroj]

V areálu působí firmy Mondi Coating a. s. a Mondi Bags a. s., které papír vyráběný v místě dále zpracovávají tzv. konvertováním (skládáním do pytlů, odnosných tašek a dalších aplikací) v Mondi Bags a. s. nebo potahováním papíru bariérou – polyetylenem pro zvýšení odolnosti papíru proti vlhkosti např. v případě jeho použití ve styku s potravinami v Mondi Coating a. s.

Podpora města Štětí[editovat | editovat zdroj]

Subjekty podnikající v areálu již od začátků, nehledě na střídání majitelů, přispívají na rozvoj města a sponzorují různé vzdělávací, kulturní, sportovní a společenské akce. Mimo jiné též přispívají na rozvoj infrastruktury ve městě Štětí a širším okolí. Podniková energetika Mondi Štětí a. s. zásobuje teplem město Štětí a podniková čistírna odpadních vod zpracovává komunální odpadní vody.

Zajímavosti a fakta[editovat | editovat zdroj]

 • Závod Mondi Štětí a. s. denně produkuje přes 1 300 tun buničiny a více než 1 100 tun papíru.
 • Všechny papírny využívají vodu, která se čerpá z Labe. Do řeky se vrací po vyčištění v závodní čistírně odpadních vod, která má kapacitu 660 000 ekvivalentních obyvatel. Vypouštěná voda je v některých parametrech čistější než odebíraná voda.
 • Při výrobě papíru a bunčiny se spotřebovává teplo a elektřina, která se vyrábí z především z biopaliv, jako je kůra, piliny, které se spalují v podnikové energetice. Ta zásobuje teplem a elektřinou i ostatní závody v areálu. Elektrická energie se v závodě vyrábí ve dvou parních turbogenerátorech.[7]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Výstavba rotostroje ve Štětí: Prop. brožura. [Štětí]: Severočeské papírny, n.p., 1962. 71 s. Dostupné online. (česky) 
 • Tematické úkoly 1963, národního podniku, Severočeské papírny, Štětí: Plán pro vynálezce a zlepšovatele. [Štětí]: Severočeské papírny, n.p., 1963. (česky) 
 • Katalog Severočeských papíren, n.p., Štětí: Papírové pytle, Svazek 1. [Štětí]: Obchodně techn. služba odbytu, 1964. 72 s. Dostupné online. (česky) 
 • Směrnice pro organizování a řízení socialistické soutěže v národním podniku Severočeské papírny Štětí. [Štětí]: Severočeské papírny, n.p., 1964. (česky) 
 • Historie výstavby a výroby severočeských národní podnik: závod Štětí; 1949-1967. [Štětí]: [s.n.], 1967. 59 s. Dostupné online. (česky) 
 • SPOLEČNOST PAPÍRENSKÉHO PRŮMYSLU, PRAHA; SEVEROČESKÉ PAPÍRNY ŠTĚTÍ. Třídění sulfátové buničiny ve Štětí. [Štětí]: Společnost papírenského průmyslu, 1989. 134 s. Dostupné online. ISBN 978-80-029-9516-6. (česky) 
 • Inovace ve výrobě tiskových papírů: sborník přednášek z 8. konference a 11. konference chemie intenzifikuje papírenský průmysl ; Štětí, 29.-30. srpna 1990. [s.l.]: [s.n.], 1990. 322 s. Dostupné online. ISBN 978-80-020-0383-0. (česky) 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d e f g h Dostupné online.
 2. Štětí, Vlečka papíren - Historie [online]. Encyklopedie železnice – Motorové lokomotivy (2), autor Jaroslav Wágner, vydalo Nakladatelství CORONA Praha 2008, 2010-08-13 [cit. 2016-02-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-03. 
 3. Chata Jizerka [online]. Geocaching.com, 2010-05-06 [cit. 2014-06-20]. Dostupné online. 
 4. Papírny ve Štětí zahájily modernizaci za miliardy. Euro.cz [online]. 2017-09-07 [cit. 2019-05-22]. Dostupné online. (česky) 
 5. Schéma výroby - stručné netechnické shrnutí [online]. Mikešová Blanka; Ministerstvo životního prostředí, 2003-08-15 [cit. 2016-02-23]. Dostupné online. 
 6. Norske Skog prodá papírnu ve Štětí společnosti Mondi [online]. Novinky.cz, 2008-07-07 [cit. 2016-02-23]. Dostupné online. 
 7. Výroba papíru ve Štětí: Papír je průvodcem lidské civilizace [online]. Siemens, s.r.o. 1996, 1996 [cit. 2016-02-23]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]