Papírna Slovany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Papírna Slovany
Papírna Slovany
Papírna Slovany
Poloha
Adresa ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Papírna SlovanyPlzni byla založena koncem 19. století a prosperovala až do roku 2000, kdy došlo ke zrušení výroby. Cihlová budova bývalé papírny se nachází v Zahradní ulici na Slovanech.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Areál papírny, akciové společnosti v Praze, později Piettovy papírny, vznikl na konci 19. století v Plzni-Slovanech. Již od roku 1870 tu stál malý výrobní objekt, úřednická budova, konírny a kolny, vše v pozdně klasicistním stylu. V osmdesátých letech koupila papírnu pražská společnost Piette, která provoz rozšířila a modernizovala (stroje od švýcarské firmy Wyss a plzeňské firmy Škoda, elektrizaci řídil ing. Fr. Křižík). Postaven byl velkorysý dvoupatrový objekt z červených cihel, později i funkcionalistické třípatrové skladiště aj. U papírny byl založen park a postavena tzv. „Papírenská“ vila. Papírna vyráběla papír se smrkovou vlákninou a brzy i jiné druhy papíru. Úspěch se dostavil brzy a export se pak rozšířil do celého světa (mj. i do Indie, Japonska a USA). Po roce 1945 byla papírna znárodněna, ale stále prosperovala. Vyráběl se tu i speciální papír, celulóza atd. Ještě v roce 2003 bylo vyrobeno 17 510 tun papíru a přes 247 milionů obálek.[1] Postupně byl však provoz papírny omezován a v letech 2004/2005 se výroba zcela zrušila.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Po roce 2000 se řada budov demolovala, včetně objektů nesporné památkové hodnoty.

V roce 2012 v areálu začalo postupně vznikat Kulturní centrum Papírna, za iniciativy občasnkého sdružení Pilsen Live! a kreativního Studia Petrohrad, které spojuje osoba Jaroslava Bláhy. Motivací projektu je vytvořit v Plzni skutečně fungující mezioborový prostor, jenž nabídne umělcům i návštěvníkům zázemí a programovou kvalitu.

Industriální prostor bývalé papírny na Slovanech se nachází zhruba 15 minut chůze z centra města oblíbenou vycházkovou trasou proti proudu řeky Radbuzy. Toto místo s atraktivním zevnějškem zachovalé cihlové továrny nabízí více než 2000m² otevřeného prostoru, v němž své místo nalezla galerie současného výtvarného umění, sál pro hudební produkci, koncerty, firemní akce, taneční sál vedený mladými plzeňskými tanečníky, foto a video ateliér i ateliéry pro vystavující umělce. V přízemí situované Café Papírna svým hostům přináší stylovou možnost občerstvení s důrazem na kvalitu a původ sortimentu.

Tým stojící za tímto projektem se zformoval z mladých aktivních lidí různých kreativních oborů, kteří mají v dané problematice praktické zkušenosti a chtějí bez pasivního vyčkávání přispět k tomu, aby se Plzeň po kulturní stránce co nejvíce rozvíjela.

Části areálu jsou rovněž využívány k drobnému průmyslu jako skladovací prostory. A v roce 2015 byla i přes negativní stanovisko památkářů v areálu zahájena výstavba několikapatrového domu pro seniory s plánovanou kapacitou 142 lůžek.[2]

Od roku 2015 zde sídlí úniková hra UnlockTheDoor, jenž v současnosti disponuje dvěma hrami a jejíž místnost Stroj času (ve stylu steampunk/sci-fi) je v rámci ČR i Evropy unikátní svým designem a hádankami.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MELOTA, Miroslav; SOLOMATOV, Alexej. Komentář k hospodářským výsledkům roku 2003. Plzeň, 2004.
  2. U papírny roste nový domov pro seniory, zastíní továrnu?[1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BĚLOHLÁVEK. Archív města Plzně. Průvodce po fondech a sbírkách. [s.l.]: Západočeské nakladatelství, 1987. 
  • Průvodce architekturou města od počátku 19. století do současnosti. Plzeň: Plzeň (NAVA), 2013.