Pandžšír

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Provincie Pandžšír
ولایت پنجشیر
د پنجشیر ولایت
Údolí Pandžšír
Údolí Pandžšír
Geografie
Hlavní městoBázárak
Souřadnice
Rozloha3 610 km²
Časové pásmo+4:30
Obyvatelstvo
Počet obyvatel139 100
Hustota zalidnění38,5 obyv./km²
JazykDarí
Národnostní složeníTádžikové
NáboženstvíIslám
Správa regionu
StátAfghánistánAfghánistán Afghánistán
Nadřazený celekAfghánistánAfghánistán Afghánistán
Druh celkuProvincie
Podřízené celkykrajů
GuvernérMuhammad Arif Sarwari
MěnaAfghání
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Provincie Pandžšír (persky ولایت پنجشیرwelájat-e Pandžšér (afghánská výslovnost) / velájat-e Pandžšír (perská/íránská výslovnost), paštunsky د پنجشیر (پنجشېر) ولایتdə Pandžšér wɪlájat) je jedna z 34 afghánských provincií, která vznikla v roce 2004 oddělením jihozápadní části provincie Parván. Název provincie v překladu zní pět lvů. Provincie má rozlohu 3.610 km² a 139 000 obyvatel. Hlavním městem je Bázárak.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast Pandžšíru byla v 80. letech centrem odporu proti sovětské okupaci. Povstalci pod vedením Ahmada Šáha Masúda využívali nedostupnosti hornatého terénu a brilantní Masúdovy taktiky. Sovětská armáda se pokoušela několikrát neúspěšně oblast ovládnout, což vyvolalo rozsáhlou emigraci obyvatel hlavně do Íránu a Pákistánu. Po nástupu Tálibánu se obyvatelé provincie postavili na odpor a uhájili tuto oblast až do jeho pádu v roce 2001. V současné době je v Pandžšíru na rozdíl od ostatních provincií relativní klid. O to více však vystupují na povrch drsné podmínky života ve vyprahlé a během zimy zase promrzlé krajině. Veškerý život v provincii se odehrává na březích stejnojmenné řeky, která pramení vysoko v zasněžených horách a vytváří široké Pandžšírské údolí. Její proud pohání kamenný mlýn i vodní elektrárnu na dolním toku. Ta ale pracuje pouze čtyři hodiny denně. V hlavním městě Bázáraku je tržiště s dobytkem a ovcemi.

Provincie Pandžšír zůstala jediným místem odporu poté, kdy během odchodu spojeneckých vojsk NATO koncem srpna 2021 Tálibán během několika dní ovládl téměř celou zemi. Do čela místních ozbrojených sil se postavil Ahmad Masúd, syn Ahmada Šáha Masúda, zabitého teroristy z Al-Káidy v roce 2001.[1] Bázárak byl dobyt Tálibánem na počátku září 2021.[2][3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Panjshir Province na anglické Wikipedii a ولایت پنجشیر na perské Wikipedii.

  1. ZADRAŽILOVÁ, Jitka. Tálibán si při útoku na odbojný Pandžšír vylámal zuby. Stejně jako kdysi Rusové. Novinky.cz [online]. Borgis, 2021-09-01 [cit. 2021-09-02]. Dostupné online. 
  2. Tálibán dobyl provincii Pandžšír, kterou držela opozice. Seznam Zprávy [online]. Seznam.cz, 2021-09-06 [cit. 2021-09-06]. Dostupné online. 
  3. NOVÁK, Martin. "Nedobytné" údolí padlo do rukou tálibů. Pandžšíru chybělo pozemní spojení se světem. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2021-09-06 [cit. 2021-09-06]. Dostupné online. 
  4. Dobyli jsme Pandžšír, země je bez válečných strázní, ohlásil Tálibán. iDNES.cz [online]. 2021-09-06 [cit. 2021-09-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]