Pandžšír

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Provincie Pandžšír
ولایت پنجشیر
د پنجشیر ولایت
Údolí Pandžšír
Údolí Pandžšír
Provincie Pandžšír – vlajka
vlajka
Geografie
Afghanistan Panjshir Province location.PNG
Hlavní město Bázárak
Souřadnice
Rozloha 3,610 km²
Časové pásmo +4:30
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 139 100
Hustota zalidnění 38 531,9 obyv./km²
Jazyk Darí
Národnostní složení Tádžikové
Náboženství Islám
Správa regionu
Nadřazený celek AfghánistánAfghánistán Afghánistán
Druh celku Provincie
Podřízené celky krajů
Měna Afghání
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Provincie Pandžšír (persky ولایت پنجشیر‎) je jedna z 34 afghánských provincií, která vznikla v roce 2004 oddělením jihozápadní části provincie Parván. Název provincie v překladu zní pět lvů. Provincie má rozlohu 3.610 km² a 139 000 obyvatel. Hlavním městem je Bázárak.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast Pandžšíru byla v 80. letech centrem odporu proti sovětské okupaci. Povstalci pod vedením Ahmada Šáha Masúda využívali nedostupnosti hornatého terénu a brilantní Masúdovy taktiky. Sovětská armáda se pokoušela několikrát neúspěšně oblast ovládnout, což vyvolalo rozsáhlou emigraci obyvatel hlavně do Íránu a Pákistánu. Po nástupu Tálibánu se obyvatelé provincie postavili na odpor a uhájili tuto oblast až do jeho pádu v roce 2001. V současné době je v Pandžšíru na rozdíl od ostatních provincií relativní klid. O to více však vystupují na povrch drsné podmínky života ve vyprahlé a během zimy zase promrzlé krajině. Veškerý život v provincii se odehrává na březích stejnojmenné řeky, která pramení vysoko v zasněžených horách a vytváří široké Pandžšírské údolí. Její proud pohání kamenný mlýn i vodní elektrárnu na dolním toku. Ta ale pracuje pouze čtyři hodiny denně. V hlavním městě Bázáraku je tržiště s dobytkem a ovcemi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Panjshir Province na anglické Wikipedii a ولایت پنجشیر na perské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]