Pamětní medaile 10. výročí nezávislosti Kazachstánské republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pamětní medaile 10. výročí nezávislosti Kazachstánské republiky
Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл
Uděluje

Kazachstán
Typ pamětní medaile
Založeno 27. srpna 2001
Stát KazachstánKazachstán Kazachstán
Způsobilost občané Kazachstánu i cizí státní příslušníci
Uděluje se za přínos při formování republiky, posílení její suverenity a její sociálně-ekonomický rozvoj
Zakladatel Nursultan Nazarbajev
Související Pamětní medaile 20. výročí nezávislosti Kazachstánské republiky
Pamětní medaile 25. výročí nezávislosti Kazachstánské republiky

Pamětní medaile 10. výročí nezávislosti Kazachstánské republiky (kazašsky Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл) je státní vyznamenání Kazachstánu založené roku 2001.

Historie a pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Medaile byla založena dekretem prezidenta Kazachstánu č. 675 ze dne 27. srpna 2001. Udílena je občanům Kazachstánu i cizím státním příslušníkům za významný přínos k formování republiky, posílení její suverenity a jejímu sociálně-ekonomický rozvoji.[1]

Popis medaile[editovat | editovat zdroj]

Medaile kulatého tvaru o průměru 34 mm je vyrobena z tombaku. Na přední straně je v pozadí stylizované číslo 10 sestávající z jedničky a slunce. V popředí je uprostřed medaile fragment vrcholu Pomníku nezávislosti Kazachstánu ve městě Almaty. Hlavice pomníku má podobu bojovníka Saků, kterak stojí na irbisovi. V horní části je nápis Қазақстан. Na zadní straně medaile je v horní části nápis Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 10 жыл. Ve spodní části je nápis 10 лет независимости Республики Казахстан. Mezi oběma texty je kazachstánský národní ornament.[2]

Stuhou z hedvábného moaré je potažena kovová destička ve tvaru šestiúhelníku. Destička je vysoká 50 mm a široká 34 mm. Stuha je modrá s odstínem odpovídajícím odstínu modré na státní vlajce Kazachstánu. Uprostřed stuhy jsou tři žluté proužky, které se střídají se dvěma červenými proužky.[2][3]

Medaile se nosí na stužce nalevo na hrudi. V přítomnosti dalších kazachstánských řádů je umístěna za nimi.[4] Medaile byly vyráběny v kazachstánském městě Öskemen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Медаль «10 лет независимости Республики Казахстан» na ruské Wikipedii.

  1. НАГРАДЫ КАЗАХСТАНА.МЕДАЛЬ 10 ЛЕТ НЕЗАВИСИМОСТИ.. wawards.org [online]. [cit. 2021-08-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-02-07. 
  2. a b В. Григорьев. Государственные награды Республики Казахстан // Петербургский коллекционер : газета. СПб., 2005. Вып. 35, № 5. s. 29.
  3. ODM of Kazakhstan: Medal for 10 Years of Independence of the Republic of Kazakhstan. www.medals.org.uk [online]. [cit. 2021-08-02]. Dostupné online. 
  4. О юбилейной медали в ознаменование 20-летия Независимости Республики Казахстан - ИПС "Әділет". adilet.zan.kz [online]. [cit. 2020-11-06]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]