Památník SNP na Jankově vršku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Památník SNP na Jankově vršku
Památník SNP na Jankově vršku
Památník SNP na Jankově vršku
Základní údaje
Rok vzniku1951
Umístění
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Památník SNP na Jankově vršku je pomník ve tvaru sloupu vybudovaný na Jankově vršku (533,1 m n. m.) v Nitrických vrších na památku padlých, kteří zde zahynuli během druhé světové války.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Památník se nachází na Jankově vršku v nadmořské výšce 533,1 m n. m. ve vzdálenosti dvou kilometrů severovýchodním směrem od Uhrovce v okrese Bánovce nad Bebravou. Komplex památníku lze rozdělit na dvě části. Na vrchní a spodní. Na vrchní, výše položené, se nachází památník padlým partyzánům čtyř národností z období Slovenského národního povstání. V nižší části je velké parkoviště pro zhruba 50 aut, horský hotel Partyzán a turistická ubytovna.

Historie výstavby[editovat | editovat zdroj]

Hlavními iniciátory stavby památníku byly okresní výbor KSS a okresní Svaz slovenských partyzánů v Bánovcích nad Bebravou. Autory návrhu památníku byli akademický sochař Jozef Pospíšil a Ing. arch. Artúr Szalatnai-Slatinský. Na jeho tvorbě se podíleli občané z okolních obcí, přímí účastníci SNP a dokonce i brigádníci z Moravy a Čech. Výstavba památníku se začala připravovat krátce po osvobození. Probíhala bez jakékoliv mechanizace, protože v té době nebyl na Jankově vršku elektrický proud a voda. Práce se dělaly ručně a voda se sem přivážela. Výstavba pomníku probíhala mezi roky 1948 a 1951 a k jeho odhalení došlo 28. srpna 1951 u příležitosti oslav SNP. V dalších letech se postupně pokračovalo v budování rekreačního areálu a současně sem byl dovedena elektrická síť a vodovod.

Architektonické řešení památníku[editovat | editovat zdroj]

Památník je ve tvaru obrovského pylonu, vysokého 15 m v půdorysu pěticípé hvězdy, jenž je na vrchu ukončen čtvercovou deskou. Pylon vyrůstá ze středu čtvercové základny, vysoké dva metry, ve které je umístěno mauzoleum s hlínou z bojišť druhé světové války. Celý monument je vybudován z kamene a jsou do něho osazeny různé ornamenty. Na jejích vnějších stěnách jsou vysekané nápisy: „Sláva a věčná paměť padlým hrdinům“. Uvnitř mauzolea nad sarkofágem je nápis „Vašemu odkazu věrni zůstaneme“ a na bočních stěnách je uvedeno „Mír bude zachován a upevněn, pokud lid vezme věc zachování míru do svých rukou“, což je citát Josifa Vissarionoviče Stalina, a „SNP zůstává nevyčerpatelným zřídlem naší třídní a národní hrdosti“, jenž pronesl Viliam Široký.

Areál památníku[editovat | editovat zdroj]

Oslavy 68. výročí SNP na Jankově vršku

Památník obklopuje zemní val, který je překlenut schodišti. Památník je obklopen keři a stěny valu jsou obloženy kameny. Na jedné straně od stěny jsou udržovány hroby partyzánů – symbolický hřbitov s hroby bojovníků a organizátorů SNP.

Pod památníkem se nachází přírodní amfiteátr, který je rozdělen do více stupňů, na nichž jsou osazeny lavičky k sezení. Na každém stupni se nachází jedna kamenná tabule. Mimo areál je též několik bunkrů, ve kterých se v minulosti ukrývali partyzáni a nyní jsou tři bunkry nově zrekonstruovány a návštěvníci si je tak mohou prohlédnout. Celé území je památkově chráněno. Jeho výměra je 103,42 ha a nachází se v katastrálním území obce Uhrovec. V blízkosti památníku stojí hotel a turistická ubytovna a v provozu je zde též komerční adrenalinové centrum.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pamätník SNP na Jankovom Vŕšku na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kodony, J., Gál, p.. – Areál památníku na Janková Vŕšku, Projekt 16, 1974, s. 34.-35
  • Matúš Dulla – Slovenská Architektura od Jurkoviče po dnešek, vyd.. Perfekt, 2007, Bratislava

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]