Vysoká u Příbramě (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zámek Vysoká u Příbramě
Budova zámečku ve Vysoké u Příbramě
Budova zámečku ve Vysoké u Příbramě
Účel stavby

muzeum

Základní informace
Slohnovorenesance
Poloha
AdresaVysoká u Příbramě, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky35172/2-2602 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Vysoká u Příbramě je novorenesanční stavba z roku 1877 v obci Vysoká u Příbramě, okres Příbram. Nachází se na západním okraji obce Vysoká u Příbramě mezi PříbramíRožmitálem pod Třemšínem. Na zámku sídlí muzeum Památník Antonína Dvořáka.

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Budovu zámečku v novorenesančním slohu nechal postavit hrabě Václav Robert Kounic, švagr skladatele Antonína Dvořáka. Byla dokončena spolu s okolním anglickým parkem podle projektu architekta Čeňka Gregora roku 1878. Kounic Dvořákovi umožnil zámeček navštěvovat, kdykoli se mu zalíbilo; roku 1884 Dvořák od Kounice koupil nedaleký starší špýchar, který nechal přestavět na rodinný domek a učinil z něj pak letní sídlo, kam často jezdil s rodinou. Do Vysoké Dvořák zajížděl až do své smrti roku 1904. V letech 1897 a 1898 v zahradním domku na okraji parku žil a tvořil básník Josef Václav Sládek.

V parku se nachází dvě jezírka, z nichž jedno Dvořáka inspirovalo ke složení opery Rusalka. Zámeček je v současnosti upraven jako muzeum Památník Antonína Dvořáka, věnované zejména zdejším pobytům skladatele, který si toto místo značně oblíbil a získával tu inspiraci k tvorbě. Muzeum také připomíná osobnost hraběte Václava Kounice. Nachází se v něm koncertní sál, knihovna a galerie, konají se zde i svatební obřady.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]