Památník Adolfa Heyduka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Památník Adolfa Heyduka
Památník Adolfa Heyduka v Tyršově ulici v Písku
Památník Adolfa Heyduka v Tyršově ulici v Písku
Poloha
Adresa Budějovické Předměstí, ČeskoČesko Česko
Ulice Tyršova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 32828/3-2417 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Památník básníka Adolfa Heyduka se nachází v domě, který si Emilie a Adolf Heydukovi nechali postavit v roce 1900 podle návrhu architekta Jana Kouly v centru Písku, v Tyršově ulici č. 438, který je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně manželé bydleli v Reinerovském domě (dříve dům zvaný „U Jasana“, dnes hospoda „U Reinerů“) v Palackého sadech, neboť básníkova manželka pocházela z rodiny Reinerových.[2] Po smrti Emilie Heydukové, která většinu vybavení domácnosti věnovala městu Písek, byl v bytě Heydukových v prvním patře domu, zdobeného sgrafity se symboly básnictví - pegasem a labutí, zřízen básníkův památník. Dnes jej spravuje Prácheňské muzeum v Písku.

Expozice[editovat | editovat zdroj]

Je zde vystavena básníkova pracovna a knihovna, jídelna se salonem, včetně dobového secesního nábytku, obrazů a předmětů denní potřeby. V bývalé ložnici Heydukových je instalována expozice o životě a díle básníka s citlivou videoprojekcí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-09-05]. Identifikátor záznamu 144432 : Měšťanský dům - Heydukův dům. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Čtení z Písku - Adolf Heyduk [online]. [cit. 2013-09-14]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]