Památka svaté Kateřiny Alexandrijské

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Památka svaté Kateřiny Alexandrijské
Oslava kateřinského svátku, titulní stránka Českých národních písní Ludvíka Rittera
Oslava kateřinského svátku, titulní stránka Českých národních písní Ludvíka Rittera
Jiný názevKateřinská
SlavenýPravoslaví
Starobylé východní církve
Východní katolické církve
Římskokatolická církev
Anglikánství
Luteránství
Druhliturgická památka
Datum25. listopadu

Památka svaté Kateřiny Alexandrijské (Kateřinská) se slaví 25. listopadu. Připomíná svatou Kateřinu Alexandrijskou, která byla podle legendy křesťanskou mučednicí žijící kolem roku 300 a po staletí patřila mezi nejpopulárnější křesťanské světce.

Kateřina je považována za patronku panen, učenců, studentů, žáků a učitelů, námořníků a tiskařů, kolářů a dalších řemeslných profesí, ochraňuje úrodu, pomáhá při migréně a nemocech jazyka a také při hledání utonulých. Uctívání Kateřiny se uplatnilo také v životě na venkově: v den svaté Kateřiny končila pastva, na dvorech začínalo stříhání ovcí. Děvečky a čeledínové dostávali mzdu a mohli měnit dvůr, pokud nebyli vyplaceni již o svatém Martinu (11. listopadu).[1]

Obyčeje[editovat | editovat zdroj]

V den sv. Kateřiny pekou se koláče povidlové, makové, tvarohové, buchty, a každá hospodyně hledí ostatní předčiti i chutností, i zevní lahodnou formou svých výrobků. Kolik hus a kachen padne za oběť — kdož by to vše spočítal? Pečivo moučné i masité odnáší se do hospody, kde se klade na veliký stůl, jehož střed ostává prázdný.

Ženy shromažďují se zatím v domě, v němž měly první porady, a prohlížení jedněch druhých a řečem by nebylo konce, kdyby se konečně nedostavila muzika. Ta zahraje před domem veselé zastaveníčko a ženy seřaďují se v průvod. Napřed jdou hudebníci hřmotně hrajíce pochod, za nimi nesou ženy opentlený věnec (pečivo), posléze jdou ženy párem a vše ubírá se hospodě mnohdy notnou oklikou. Teprve když vešly ženy do hospody, smějí tam i muži.

Po kávě následuje pečeně a pivo, a když se všichni i s muzikanty najedli, pustí se opět do tance, jehož se smí nyní účastniti i svobodná chasa, dosud očumující. Jen výjimkou účastní se se ženami některá svobodná slavnosti Kateřiny i před půlnocí. Ráno hudba vyprovází jednotlivé hospodyně domu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hans Michael. Rok se svatými. Vyd. v KN 1. Překlad Vojtěch Pola, Terezie Brichtová. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1994, 702 s. ISBN 80-85527-75-8 [Str. 582, 607–609]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]