Pallium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o insignii v římskokatolické církvi. Další významy jsou uvedeny na stránce Pallium (rozcestník).
Pallium
Papež Benedikt XVI. s papežským palliem s červenými kříži
Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský se svým palliem

Pallium (též počeštěně Palium) je insignií užívanou v římskokatolické církvi. Obléká se kolem krku, dva volné konce pak splývají po hrudi a zádech.

Tato insignie přísluší jednak papeži, který ji smí nosit kdekoliv, jednak arcibiskupu-metropolitovi, který je smí nosit pouze v rámci své církevní provincie (tedy na území své arcidiecéze a sufragánních diecézí). Smí tak ale činit až teprve poté, co mu je papež předá či pošle.

Výjimky

Jan Pavel II. a Benedikt XVI. učinili v pravidle předávání pallia výjimku, když oba udělili pallium děkanům sboru kardinálů, ačkoliv ti byli pouze titulární biskupové (v případě Jana Pavla II. šlo právě o kardinála Ratzingera, budoucího Benedikta XVI., ten sám pak jako papež pallium udělil kardinálu Sodanovi).

Další výjimkou je např. trnavský arcibiskup Ján Sokol. Ten byl arcibiskupem bratislavsko-trnavským a metropolitou západoslovenským, když papež Benedikt XVI. rozhodl o reorganizaci církevní správy na Slovensku a rozdělil arcidiecézi na metropolitní arcidiecézi bratislavskou a sufragánní arcidiecézi trnavskou. Arcibiskup Ján Sokol byl jmenován arcibiskupem trnavským a jakožto zvláštní výsadu obdržel právo nosit pallium ad personam.[1]

Odkazy

Reference

  1. Zdeněk Drštka: Změny v církevní správě na Slovensku, dostupné: http://www.proglas.cz/detail-clanku/zmeny-v-cirkevni-sprave-na-slovensku.html (navštíveno 28. 8. 2008)

Literatura

  • PETROSILLO, Piero: Křesťanství od A do Z, heslo Palium