Paleocénní dinosauři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Paleocénní dinosauři jsou dlouho diskutovaným tématem v dinosauří paleontologii. Jedná se o hypotetické představitele přeživších taxonů neptačích dinosaurů, kteří přečkali kritickou hranici masového vymírání na konci druhohorní periody křídy, před zhruba 65,5 miliony let. Tito dinosauři by tedy žili ještě v období paleocénu - nejstarší periody třetihorní éry. Dnes téměř veškeré doklady nasvědčují tomu, že neptačí dinosauři zcela vymřeli právě na tomto tzv. K-T rozhraní (mezi křídou a třetihorami) a velká většina paleontologů je v otázce jejich přežití silně skeptická.

Několik vědců nicméně nezávisle na sobě přineslo jisté kontroverzní důkazy pro tuto domněnku. Nejméně ze tří míst světa dnes přichází doklady o možném přežití dinosaurů do třetihor – dvě z USA (souvrství Hell Creek v Montaně a Ojo Alamo Sandstone v Novém Mexiku), a z Číny. Podle některých objevů se zdá být pravděpodobné, že malé populace dinosaurů přežívaly ještě v době před zhruba 64,8 – 64,4 milionu let, tedy o víc než 1 milion let po hranici K-T. Většinou jsou však tyto fosílie pokládány za druhotně uložené. To znamená, že byly erozivními silami uvolněny ze svého původního místa a posléze uloženy s třetihorními sedimenty (a tedy ne tak mladé, jak na první pohled vypadají). Artikulovaná kostra, která jediná by rozptýlila pochybnosti o pravosti stáří nálezu, dosud v paleocénních vrstvách objevena nebyla. Přesto je pravděpodobnost přežití alespoň menších populací dinosaurů do pozdních třetihor poměrně vysoká.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Sloan, R. E., Rigby, K,. Van Valen, L. M., Gabriel, Diane (1986). "Gradual dinosaur extinction and simultaneous ungulate radiation in the Hell Creek formation". Science 232 (4750): 629–633. doi:10.1126/science.232.4750.629.
  • Fassett, JE, Lucas, SG, Zielinski, RA, and Budahn, JR (2001). "Compelling new evidence for Paleocene dinosaurs in the Ojo Alamo Sandstone, San Juan Basin, New Mexico and Colorado, USA". Catastrophic events and mass extinctions, Lunar and Planetary Contribution 1053: 45–46.
  • Sullivan, RM (2003). "No Paleocene dinosaurs in the San Juan Basin, New Mexico". Geological Society of America Abstracts with Programs 35 (5): 15.
  • Socha, V. (2009): Úžasný svět dinosaurů, nakl. Triton (str. 170-172)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • SOCHA, Vladimír. Žili v Montaně třetihorní dinosauři?. OSEL.cz [online]. , 3. února 2015. Dostupné online.