Palác katalánské Generalitat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palác katalánské Generalitat
Hlavní renesanční průčelí obrácené do Svatojakubského náměstí
Hlavní renesanční průčelí obrácené do Svatojakubského náměstí
Účel stavby

Historické sídlo Generalitat de Catalunya,
sídlo prezidenta Katalánska.

Základní informace
Sloh románský, gotický, renesanční, barokní
Architekti Marc Safont, Pere Johan, Mateu Capdevila, Pere Blai
Výstavba od 13. století
Přestavba 1619
Zánik první zánik 1714, druhý zánik 1939
Stavebník Hrabství katalánské, Království Aragonské –
Současný majitel Katalánsko
Poloha
Adresa Bari Gotíc, Barcelona, ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Ulice Plaça Sant Jaume
Souřadnice
Další informace
Web Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác katalánské Genaralitat (katalánsky Palau de la Generalitat de Catalunya) je v jádru středověká, v čele renesanční vládní budova v centru Barcelony ve čtvrti Barri Gòtic, která je sídlem nejvyšších výkonných orgánů Katalánska a též sídlem prezidenta katalánské Generalitat. Jde o soubor několika kompaktně spolu spojených traktů, jehož hlavní průčelí je obráceno do Jakubského náměstí a má renesanční podobu.

Poslání[editovat | editovat zdroj]

Komplex spojených budov složí vrcholným orgánům Katalánska, nominálně pak katalánské vládě (Generalitat de Catalunya), když katalánský parlament má svůj vlastní palác (Palau del Parlament de Catalunya) v parku Cituadela.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budování komplexu bylo započato již na sklonku 13. století, kdy se rodil katalánský stát. Rozvoj stavby nastal za prvního vládce Katalánska, biskupa Girony – Berenguera de Cruïlles, ve druhé polovině 14. století.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Plocha palácového souboru je přibližně 107,6 x 36,4 m² a rozrůstala se od původního gotického jádra směrem na západ i na východ. Dnes je vymezena jak Jakubským náměstím a ze severu a jihu ulicemiː Carrer del Bisbe a Carres Sant Honorar. Na západě pak Carrer Sant Sever. Soubor má dvě (respektive tři) nádvoří, přesněji patia, osvětlená shora. Ve větším severním je podlaha ve výši piana nobile a obsahuje též sestavu menších pomerančovníků. V souboru je 7 schodišť a řada menších vyrovnávacích schodišťových ramen. Výstavba komplexu probíhala s přestávkami více než 700 let a zahrnuje všechna slohová období, včetně kvalitních moderních úprav interiérů. Většina fasád je tvořena kvádříkovým kamenným zdivem ze šedého katalánského vápence.

Stavební slohy[editovat | editovat zdroj]

První stavební fáze byla započata časně ještě v období rané gotiky ale zachovalo se jen málo, nejnápadnější část reprezentuje architektura vrcholné gotiky a tvoří ji galerie ústředního patia. V 17. století byl původnímu gotickému paláci představen renesanční palác s průčelím do Jakubského náměstí. Průčelí je o osmi okenních osách na krajích s náznaky mělkých rizalitů, rámovaných lizénami. Přízemí je zvýšené, pevnostního charakteru s malými okny podobně jako u původních renesančních paláců ve Florencii.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]