Palác Lucerna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohled na Palác Lucerna z Vodičkovy ulice

Palác Lucerna je víceúčelový komplex budov, který se nachází v horní části Václavského náměstí na nároží Štěpánské ulice na pražském Novém Městě směrem k Vodičkově ulici.

Skelet budovy vznikal v letech 19071921 mimo jiné též podle návrhu ing. Stanislava Bechyně a projektu J. Čamského a Václava Havla. Tuto stavbu realizoval stavitel ing. Vácslav Havel (dědeček bývalého prezidenta České republiky Václava Havla). Palác měl původně sloužit jakožto hokejový stadion, ale již na počátku výstavby došlo ke zjištění, že pro tyto účely sál nevyhovuje především rozměrově a projekt musel být narychlo přepracován na velký společenský sál. Na tehdejší dobu se jednalo o velice unikátní stavbu, neboť to byla jedna z prvních železobetonových staveb v Praze vůbec s velmi originálně řešenou sklem zastřešenou pasáží. Také celkové architektonické řešení je zajímavé, stavba nese výrazné rysy doznívající pozdní secese a právě nastupujícího modernismu. Prakticky od ukončení výstavby a uvedení komplexu do provozu až do dnešních dob se jedná o významné kulturní a společenské středisko hlavního města a to jak někdejšího Československa i České republiky, konalo se zde již velké množství koncertů, plesů, schůzí, konferencí, módních přehlídek, sportovních akcí (za První československé republiky např. turnaje v boxu či v zápasu). V komplexu se kromě velkého sálu nachází také Mramorový sál, kino, bar a kavárna. V průběhu doby zde vystupovalo velké množství těch nejvýznačnějších umělců z Česka i ze zahraničí. Od počátku provozu také Pražané uvykli chodit do Mramorového sálu Lucerny na taneční kurzy.

Po roce 1989 byl Palác Lucerna v restituci vrácen zpět rodině Havlových a je nyní v majetku manželky Ivana Havla paní Dagmar Havlové. Jedná se o památkově chráněný komplex.

Vchod do kina

Velký sál

Jádrem komplexu je velký sál Lucerny, jehož rozměry činí rozměry 54 metrů na délku, 25,5 metrů na šířku a 9 metrů na výšku. Velký sál zabírá celkem tři podzemní podlaží a na jeho plochu se vejde zhruba 4000 sedících diváků. Jeho nedostatkem je ovšem špatné větrání a nepříliš dobrá akustika.

Pasáž

Palácem prochází známá pasáž, v místě rozvětvení pasáže před vchodem do kina Lucerna je zavěšena provokativní socha sochaře Davida Černého - sv. Václav sedící na břiše chcíplého koně. Z rozvětvení pasáže (místní křižovatky pasáží) vychází směrem k Václavskému náměstí pasáž Rokoko, kde v bezprostřední blízkosti sídlí známé Divadlo Rokoko.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Palác Lucerna na Wikimedia Commons Šablona:Geo cz