Palác Çırağan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Palác Çırağan
Výhled na palác Çırağan z Bosporu
Výhled na palác Çırağan z Bosporu
Účel stavby

sídlo sultána Abdulazize

Základní informace
ArchitektNigoğayos Balyan
Výstavba1863 - 1867
Přestavba1987
StavitelSarkis Balyan
Hagop Balyan
StavebníkAbdulaziz
Další majiteléMurad V.
Mehmed V.
Současný majitelKempinsky Hotels
Poloha
AdresaIstanbul, TureckoTurecko Turecko
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác Çırağan (turecky: Çırağan Sarayı) byl osmanský palác, nyní je pětihvězdičkovým hotelem sítě hotelů Kempinski. Nachází se na evropském pobřeží Bosporu, mezi Beşiktaş a Ortaköy v Istanbulu.

Sultánské apartmá, které stojí 35 419 amerických dolarů za noc, je čtrnáctým nejdražším hotelovým pokojem z patnácti světově nejdražších pokojů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Palác byl vybudován sultánem Abdulazizem; navržen byl arménským palácovým architektem Nigoğayosem Balyanem a zkonstruován jeho syny Sarkisem a Hagopem v letech 1863 - 1867. Bylo to v období, kdy bylo zvykem, aby si každý sultán vybudoval svůj palác, místo aby používali domov svých předků. Palác Çırağan byl posledním takovým palácem. Stěny a střecha byly vyrobeny ze dřeva, venkovní zdi z barevného mramoru. Překrásný mramorový most spojuje tento palác s palácem Yıldız, který se nachází na kopci za ním. Velmi vysoká zeď chrání palác před venkovním světem.

Konstrukce a interiérové dekorace se dolaďovali až do roku 1872. Sultán Abdulaziz zde dlouho nežil - zemřel v něm v roce 1876, chvíli poté, co byl sesazen z trůnu. Jeho nástupce Murad V. se poté do paláce nastěhoval, ale vládl pouze 93 dní. Byl sesazen svým bratrem Abdulhamidem II. kvůli jeho mentálnímu zdraví a v paláci Çırağan pak žil až do své smrti v roce 1904 uvězněn.

Sultán Mehmed V. zde konal od roku 1910 politická setkání. Dva měsíce po tom, co se odehrálo první setkání zničil palác velký požár, po kterém zbyly jen ty nejsilnější zdi.

In 1989, the ruined palace was bought by a Japanese corporation, which restored the palace and added a modern hotel complex next to it in its garden. Today, it serves as luxury suites for the five-star Kempinski hotel along with two restaurants that cater to guests.

V roce 1989 byly zbytky paláce odkoupeny japonskou společností, která opravovala paláce a předělávala je na moderní hotelové komplexy. Dnes tento palác tedy slouží jako luxusní hotel s restaurací.

Narození v paláci[editovat | editovat zdroj]

Princové[editovat | editovat zdroj]

Princezny[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Çırağan Palace na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]