Pagan (Myanmar)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pagan
Bagan, Burma.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát Myanmar (Barma)Myanmar (Barma) Myanmar (Barma)
Pagan
Pagan
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 104 km²
Počet obyvatel 22 000
Hustota zalidnění 211,5 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokality Pagan
Typ kulturní dědictví
Kritérium iii, iv, vi
Odkaz 1588 (anglicky)
Zařazení 2019 (43. zasedání)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pagan, či též Pugam nebo Bagan je starověké město v Myanmaru (Barmě), blízko řeky Iravádí, asi 178 km jihozápadně od města Mandalaj. V 9.-13. století byl Pagan hlavním městem Pugamské říše. V této době zde bylo postaveno přes 10 000 buddhistických chrámů, z nichž 2200 přežilo do současnosti. Většina z nich je cihlových. Chrámy jsou dvojího druhu, buď tzv. stupy se zvoncovitými věžemi, nebo chrámy stupňovité (tzv. gu). Ve třech stovkách z těchto chrámů se nacházejí unikátní nástěnné malby.[1] Právě soustava chrámů, původně na ploše 42 kilometrů čtverečních, dělá z města hlavní turistické lákadlo Barmy. Inspirací ke stavbám byla teravadská verze buddhismu, jíž si osvojil král Anawrahta.[2] Podle starých barmských kronik bylo město založeno ve 2. století, avšak pravděpodobně se to stalo později. Mezi 14. až 18. stoletím je lidé zcela opustili, mělo pověst místa, kde straší duchové (naty) a místní do něj raději vůbec nechodili. Znovu ho osídlili až Britové. Město leží v seismicky aktivní oblasti a bylo několikrát zemětřesením poškozeno (to z roku 1975 dosahovalo 8 stupňů Richterovy škály). Naposledy bylo silněji zasaženo v roce 2016, tehdy otřesy dosáhly síly 6,8 stupně RŠ.[3] Unikátní archeologický areál usiluval dlouhou dobu o zápis na seznam světového dědictví UNESCO, čemuž však patrně nejvíce bránily některé kritizované rekonstrukční zásahy z 90. let 20. století, kdy bylo k obnově poničených chrámů použito novodobých materiálů či byla postavena dvousetmetrová rozhledna pro turisty. Mezi památky světového kulturního dědictví byl Pagan konečně zapsán v roce 2019. Ve městě je i muzeum, které uchovává kámen s nejstarším vytesaným nápisem v Barmě (tzv. mjazedi). Odhady počtu obyvatel historického města se značně rozcházejí, v době největší slávy mohlo mít mezi 50 000 - 200 000 obyvateli.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bagan na anglické Wikipedii.

  1. Bagan Archaeological Area and Monuments - UNESCO World Heritage Centre. whc.unesco.org [online]. [cit. 2019-07-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Asian Historical Architecture: A Photographic Survey. www.orientalarchitecture.com [online]. [cit. 2017-05-25]. Dostupné online. 
  3. Přes 200 chrámů zničeno. Zemětřesení zasáhlo oblíbenou destinaci a kandidáta UNESCO | Svět. Lidovky.cz [online]. 2016-08-28 [cit. 2017-05-25]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ishizawa, Yoshiaki; Yasushi Kono (1989). Study on Pagan: research report. Institute of Asian Cultures, Sophia University.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]