Padise (obec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Padise vald
Kloostri jõgi.JPG
Padise vald – znak
znak
Padise vald – vlajka
vlajka
Geografie
Obec Padise v rámci kraje Harjumaa
Obec Padise v rámci kraje Harjumaa
Hlavní město Padise
Souřadnice
Rozloha 366,55 km²
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 2 050 (2005)
Hustota zalidnění 5,6 obyv./km²
Správa regionu
Nadřazený celek Harjumaa
Druh celku Obec (vald)
Starosta Leemet Vaikmaa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Padise (estonsky Padise vald) je samosprávná obec náležející do estonského kraje Harjumaa. Obec ve své současné podobě byla vytvořena roku 1992 v rámci obnovy uspořádání Estonské republiky po skončení sovětské okupace na místě předválečné obce Kloostri (Kloostri vald).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec se rozkládá na ploše 367 km² při jižním pobřeží Finského zálivu na západním okraji kraje Harjumaa, přibližně 45 km jihozápadozápadně od hlavního města Tallinnu. Na východě sousedí s obcemi Keila, Vasalemma a Nissi, na jihu s obcemi Oru a Risti, na západě s obcí Nõva a na severu tvoří její hranici pobřeží dvou zátok Finského zálivu — Keibského a Paldiského zálivu.

Sídla[editovat | editovat zdroj]

V obci žijí přibližně dva tisíce obyvatel v celkem 24 vesnicích: Alliklepa, Altküla, Audevälja, Harju-Risti, Hatu, Karilepa, Kasepere, Keibu, Kobru, Kurkse, Kõmmaste, Laane, Langa, Madise, Metslõugu, Määra, Padise, Pae, Pedase, Suurküla, Vihterpalu, Vilivalla, Vintse a Änglema. Správním centrem obce je vesnice Padise, podle níž je obec pojmenována.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Turisticky nejvyhledávanější pamětihodností obce je Padiský klášter (Padise klooster), s nímž se už po staletí pojí dějiny vesnice Padise i širšího okolí. V těsném sousedství kláštera se nachází Padiský zámek (Padise mõis). Mezi význačné kulturní památky patří dále kostely ve vesnicích Madise a Harju-Risti.

Z prehistorických památek je nejvýznačnější padiské hradiště (Vana-Linnamägi), jehož zbytky jsou k vidění v lese asi kilometr jižně od centra vesnice Padise.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souvisící články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]