Pacific Crest Trail

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pacific Crest Trail
Úsek stezky v oblasti Ansel Adams Wilderness, v pozadí se nachází pohoří Ritter Range
Úsek stezky v oblasti Ansel Adams Wilderness, v pozadí se nachází pohoří Ritter Range
Základní informace
Délka4 240 km
Lokalizace
Souřadnice
Start/cílCampo
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pacific Crest Trail (PCT; celým názvem Pacific Crest National Scenic Trail), do češtiny též překládáno jako Pacifická hřebenovka, je dálková turistická a jezdecká stezka na západě Spojených států.

Její budování začalo ve 30. letech, mimo jiné i díky YMCA, oficiálně dokončena byla v roce 1993.

Prochází z větší části pohořími Sierra Nevada a Kaskádové pohoří, které leží 160–240 km východně od amerického pobřeží Tichého oceánu. Stezka vede od hranice s Mexikem na jihu po Britskou KolumbiiKanadě, její trasa vede přes státy Kalifornie, Oregon a Washington.

Pacific Crest Trail je 4 286 km dlouhá, pohybuje v nadmořské výšce téměř od samotné hladiny moře až po 4 011 m (Forester Pass). Trasa prochází přes 25 národních lesů a 7 národních parků (Sequoia, Kings Canyon, Yosemite, Lassen Volcanic, Crater Lake, Mount Rainier a Severní Kaskády). Přesná čísla absolventů trailu nejsou k dispozici, jelikož řada lidí projde stezku na pokračování v několita letech. Populárním způsobem projití stezky je tzv. Thru-hiking, tedy projití celé cesty během jednoho roku. Z vydaných povolení pro průchod celé stezky[1] se ročně vydá na putování přes 7 000 lidí, z toho celou cestu dokončí cca 1/7. Absolvování PCT trvá typicky 4-6 měsíců. Pro putující na sever od mexické hranice je nejčastejším měsícem pro záčátek trasy duben, kdy jsou v subtropické krajině Kalifornie stále přijatelné denní teploty a typicky i dostatek vody. Ideálním měsícem pro dokončení stezky ke státní hranici USA s Kanadou je srpen a září, jelikož v nastupujícím podzimem hrozí v horách první sníh, což může při dokončení cesty způsobovat značné potíže.


V USA existují top tři nejvyhlášenější dálkové turistické trasy: PCT, Stezka kontinentálního rozvodí ve Skalnatých horách a Appalačská stezka na východě. Společně jsou všechny tři označovány jako Triple Crown.

V roce 2014 kanadský režisér Jean-Marc Vallée natočil film Divočina, jehož děj se odehrává na této stezce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PCT visitor use statistics. Pacific Crest Trail Association [online]. [cit. 2022-04-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STRAYED, Cheryl. Divočina: pěšky 1770 kilometrů z Mohavské pouště až k mostu bohů. [s.l.]: Ikar, 2015. 400 s. ISBN 978-80-249-2717-6. 
  • ČECH, Jakub. Jakubův cestovní deník: Pacific Crest Trail. [s.l.]: XYZ, 2017. 296 s. ISBN 978-80-7505-756-3. 
  • BENEŠOVÁ, Monika. Moje pacifická hřebenovka: ze dna až na vrcholky hor. [s.l.]: Motto, 2019. 224 s. ISBN 9788026714248. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]