Pablo Domínguez Prieto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pablo Domínguez Prieto
Narození 3. července 1966
Madrid
Úmrtí 15. února 2009 (ve věku 42 let)
Moncayo
Alma mater Comillaská papežská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Pablo Domínguez Prieto (3. července 1966, Madrid15. února, 2009, Moncayo, Iberské pohoří) byl španělský římskokatolický kněz, teolog a filozof. Byl děkanem teologické fakulty na Universidad Eclesiástica San Dámaso v Madridu. Jeho velkou zálibou bylo horolezectví. V horách také nakonec zemřel; v únoru 2009 zahynul v Iberském pohoří při sestupu z jeho nejvyššího vrcholu Moncayo.

Život[editovat | editovat zdroj]

Na univerzitě San Dámaso studoval v letech 1984 až 1989, vysvěcen na kněze byl v roce 1991. Ve studiu filosofie pokračoval na univerzitě v Münsteru a také na Universidad Pontificia Comillas a Universidad Complutense v Madridu, kde získal doktorát. Později se stal děkanem teologické fakulty univerzity San Dámaso.

Byl autorem řady článků a knih, členem redakční rady časopisů Communio a Revista española de teología. Byl zván k přednáškám na univerzity ve Španělsku i zahraničí, např. do Alcalá de Henares nebo do semináře Redemptoris Mater v Amsterdamu a Berlíně.

Krátce před smrtí, počátkem roku 2009, se setkal s papežem Benediktem XVI.[1] Zahynul v únoru téhož roku při sestupu z nejvyššího vrcholu Iberského pohoří Moncayo. Bylo mu 42 let.

Ve filmu[editovat | editovat zdroj]

O jeho životě natočil v roce 2010 španělský režisér Juan Manuel Cotelo životopisný dokument Poslední vrchol (La última cima).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. El Vaticano premia a Pablo Domínguez y a La última cima [online]. Areópago.cl, 2011-5-24 [cit. 2014-07-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-14. (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]