Paříž - Roubaix

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paříž - Roubaix
Silnice, na kterých se jede závod Paříž - Roubaix
Originální název Paris-Roubaix
Země Francie
Termín duben
Typ jednorázový
Ředitel závodu Jean-François Pescheux
Pořadatel závodu ASO
Historie
První ročník 1896
První vítěz Německé císařství Josef Fischer
Nejvíce vítězství 4 – Belgie Roger De Vlaeminck
Belgie Tom Boonen
Poslední vítěz Slovensko Peter Sagan

Paříž-Roubaix je jednorázový cyklistický závod, který se jezdí v severní Francii nedaleko belgických hranic. Od svého počátku v roce 1896 až do roku 1967 byl start v Paříži a cíl v Roubaix (odtud název), od roku 1968 se start posunul do města Compiègne, asi 60 km severovýchodně od centra Paříže, zatímco cíl je stále v Roubaix. Závod patří mezi nejznámější cyklistické závody, je zařazen do volné kategorie evropské monumentální klasiky, je součástí seriálu závodů UCI. Jeho specialitou jsou dlouhé úseky silnic s povrchem z dlažebních kostek, podobně jako další dva jarní klasické závody Kolem Flander a Gent-Wevelgem. Závod bývá označovaný jako Peklo severu (protože po 1. světové válce vedla jeho trasa podél bývalých frontových linií[1]), pekelná neděle, Queen of Classics nebo La Pascale: Velikonoční závod. Závod se jede tradičně každý rok v polovině dubna.

První ročník se pořádal v roce 1896, u příležitosti otevření nového velodromu v Roubaix, na popud podnikatele Théodora Vienna. Paříž-Roubaix je jedním z nejstarších cyklistických závodů. Od roku 1977 dostává vítěz závodu Paříž-Roubaix cenu ve tvaru dlažební kostky. Trasa závodu vede po úzkých dlážděných silnicích mezi poli, což při deštivém počasí způsobuje množství bláta a ještě více zvyšuje obtížnost. Pro tento závod jsou vyvinuta i speciální kola odolná proti otřesům, i přesto dochází k častým pádům a mechanickým problémům.

I přes velkou slávu závodu někteří slavní cyklisté v historii považovali závod pro jeho obtížnost za nepovedený žert. V historii závodu došlo i k několika problematickým situacím a kontroverzním diskvalifikacím.

V roce 1983 vznikla skupina nadšenců, Les Amis de Paris-Roubaix, kteří se starají o údržbu povrchu silnic, tak aby byla zachovaná jeho obtížnost a zároveň i bezpečnost pro jezdce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.bikebase.cz/article.php?ARTICLEID=1319

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]