PC-DOS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
PC-DOS
Vyvíjí IBM
Rodina OS DOS
Druh Uzavřený vývoj
Aktuální verze 7.0 revize 1 (též PC DOS 2000) / srpen 1996
Výchozí uživatelské rozhraní Příkazový řádek
Licence Chráněno zákonem
Stav Historický

PC-DOS firmy IBM byl jeden ze tří nejrozšířenějších operačních systémů osobních počítačů mezi lety 1985 a 1995. Původní dohoda mezi IBM a Microsoftem z roku 1981 předpokládala, že Microsoft napíše základ nového OS a obě firmy poté budou vyvíjet jeho odlišné části, aby vznikl kvalitnější a robustní systém. Posléze měly kód obě firmy vzájemně sdílet. MS-DOS od Microsoftu a PC-DOS byly uvedeny na trh každý zvlášť, IBM jej prodávala ve svých IBM PC, na rozdíl od Microsoftu, který jej prodával na otevřeném trhu.

Mnoho let si byly MS-DOS a PC-DOS tak podobné, že většina lidí je zaměňovala a programy napsané pro jeden z nich mohly běžet i v druhém. Později se na trhu objevily i vylepšené verze upravené dalšími firmami, které většinou vycházely z verze Microsoftu.

Až do verze 5 byly rozdíly mezi MS-DOSem a PC-DOSem opravdu minimální. Po vydání páté verze se ale firmy dostaly do sporu kvůli budoucnosti pokročilých OS. Microsoft upřednostňoval svá Windows, protože snáze pronikala na trh a Microsoft je zcela vlastnil. IBM prosazoval ambicióznější a technicky vyvinutější společný projekt obou firem OS/2. Od této doby se MS-DOS a PC-DOS začaly vzdalovat jeden druhému a IBM začala nabízet PC-DOS dalším výrobcům osobních počítačů a veřejnosti.

Strategie IBM bylo udržovat PC-DOS ve verzi o kousek vyšší, než ve které nabízel Microsoft svůj MS-DOS. Vedlo to takzvaným závodům v číslech verzí. Když byl vydán MS-DOS, IBM rychle vylepšila svůj PC-DOS 6.0 na PC-DOS 6.1. Krátce poté musel být MS-DOS kvůli chybám několikrát upraven a byly vydány verze MS-DOS 6.2, 6.21 a 6.22. Vzápětí IBM vydal PC-DOS 6.3, který se stal nejznámější a nejúspěšnější verzí PC-DOSu. Mnoho menších výrobců PC na něj přešlo hlavně kvůli tomu, že DR-DOS 6.0 od firmy Digital Research (v této době kupované Novellem), který používali, již zastarával.

V poslední fázi DOSové války byly téměř ve stejném okamžiku vydány PC-DOS 7.0 a Novell DOS 7.0. Původně se předpokládalo, že produkt Novellu s mnoha funkcemi a vlastnostmi vyhraje, ale ve skutečnosti se ukázalo, že PC-DOS byl spolehlivější a snadněji konfigurovatelný. Jenže to už Microsoft prosazoval na trhu svá Windows, nejprve ve verzi 3 a později 3.11, která nabízela komfortnější práci v grafickém režimu. Další verze Windows 95 přinesla mimo jiné dlouhé názvy souborů, které postavení konkurenčních DOSů velmi ztížilo.

PC-DOS stále existuje. Byl vylepšen na verzi 7.1, která je také známá jako PC-DOS 2000. Podporují třeba formát disket známý jako XDF, který umožňuje zápis více dat, než obvykle. Nicméně na trhu operačních systémů osobních počítačů je PC-DOS již jen historií. Ačkoli ještě před dvěma roky byl IBM PC DOS 7.0 standardním doplňkem notebooků řady Travelmate firmy Acer.