PAMP (společnost)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PAMP
Základní údaje
Datum založení 1977
Adresa sídla Castel San Pietro, Švýcarsko
Identifikátory
Oficiální web www.pamp.ch
Některá data mohou pocházet z datové položky.

PAMP SA (akronym z Produits Artistiques Métaux Précieux) je švýcarská společnost, která je nejprestižnějším zpracovatelem drahých kovů. Tato značka je zejména lídrem na trzích USA, Blízkého východu a Indie. V současnosti ovládá více než jednu polovinu celosvětového trhu se zlatými slitky s hmotností pod 50 gramů. Název v překladu znamená Umělecké produkty z drahých kovů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena ve švýcarském Ticinu v roce 1977.

Původně společnost razila pouze slitky (známé spíše jako zlaté cihly), které měly hmotnost menší než 100 gramů. Následně rozšířila své služby také na další zpracování drahých kovů a také o testování a zajišťování dodávky svých produktů po celém světě. V současnosti společnost zpracovává a dodává slitky z drahých kovů o velké škále hmotnosti (od 12,5 kg až po 1 gram).

PAMP S.A. vyrábí investiční produkty ražením, a může tak zaručit větší bezpečnost před padělateli i vyšší estetickou hodnotu.

Společnost PAMP poskytuje služby bankám, ale i soukromým a státním mincovnám po celém světě.

Akreditace[editovat | editovat zdroj]

Společnost je držitelem cerifikátu good delivery, který poskytuje londýská burza drahých kovů LBMA, Londýnské platinové a palladiové trhy (LPPM), Dubai Multi Commodity Center (DMCC) a také společnosti JAKO Chicago Exchande Metals (CME) nebo Shanghai Gold Exchange (SGE).

Společnost také získala osvědčení The Responsible Jewellery Council.[1]

PAMP je taktéž pod dohledem Švýcarského úřadu pro dohled nad finančním trhem (FINMA), který zajišťuje dodržování legislativy švýcarského finančnictví.

Poskytované služby[editovat | editovat zdroj]

  • Testování – společnost testuje drahé kovy v souladu s "Swiss Precious Metals Control Law" (LCG). Testování postupuje podle pokynů Ústředního úřadu pro kontrolu drahých kovů v Bernu (BRCMP) a funguje nezávisle na společnosti PAMP.
  • Zpracování drahých kovů – společnost zpracovává zlato, stříbro a platinu. Využívají k tomu metody jako elektrolýzu, mokrou chemickou chloraci
  • Odlévání zlatých slitků
  • Distribuce bullion coin[2] (investiční mince z drahých kovů)
  • Mincovnictví – společnost razí malé slitky, jejichž počet přesáhl více než polovinu světového trhu. Nejznámější jsou slitky, mince a medaile s Fortunou (římskou bohyní štěstí)
  • Polotovary – vyrábí širokou škálu slitin karátového zlata pro výrobu hodinek a šperků
  • Finanční služby – své portfolio také doplňuje finančními službami jako jsou opce, forwardy i obchodní služby

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku PAMP (company) na anglické Wikipedii.

  1. PAMP S.A. - investiční zlato | Česká mincovna. ceskamincovna.cz [online]. [cit. 2017-06-06]. Dostupné online. 
  2. Co je to bullion coin? - Blog České mincovny. Blog České mincovny. 2017-05-04. Dostupné online [cit. 2017-08-16]. (česky)