Přestavlky (Borovnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přestavlky
Zámeček, sídlo obecního úřadu Borovnice
Zámeček, sídlo obecního úřadu Borovnice
Lokalita
Charaktervesnice
ObecBorovnice
OkresRychnov nad Kněžnou
KrajKrálovéhradecký kraj
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel142 (2011)[1]
Katastrální územíRájec (4,54 km²)
PSČ517 41
Počet domů39 (2011)[1]
Přestavlky
Přestavlky
Další údaje
Kód části obce7838
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přestavlky (německy Prestawilk) jsou vesnice ve východních Čechách, v okrese Rychnov nad Kněžnou, asi 8 km severně od Chocně. Nyní jsou částí obce Borovnice. Vesnice Přestavlky leží při silnici Choceň - Kostelec nad Orlicí a protéká přes ni potok Brodec. Při sčítání lidu roku 2001 měly Přestavlky 44 domů a 125 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o přestavlcké tvrzi pochází z roku 1174. Tvrz shořela a byla znovu postavena v 15. století za vladyků Matěje a Stoška z Přestavlk. První písemná zpráva o Přestavlkách jako vsi je z roku 1440, kdy zde měl majetek jistý Matěj z Přestavlk. Potom zprávy o Přestavlkách mizí a teprve v roce 1544 je doložen prodej tvrze, dvora a vsi Přestavlk Matějem Hložkem ze Žampachu Otíkovi z Bubna.

V 16. století patřila k Přestavlkám i sousední Rájec. V roce 1552 se Otíkovi synové rozdělili o otcovské majetky a Přestavlky s tvrzí tehdy připadly Mikulášovi z Bubna, kdy byla tvrz přestavěna na renesanční zámeček. V roce 1574 vše Mikuláš prodal Karlu Žampachovi z Potštejna. Poručník jeho nezletilých synů Adama a Karla, Zdeněk Žampach z Potštejna a na Novém Světlově, prodal roku 1598 Přestavlky Bedřichovi z Oppersdorfu. Oppersdorfové drželi Přestavlky do roku 1627, kdy je od Bedřichova syna Bedřicha získal Jan Otík Bukovský z Hustířan, výměnou za Žampach. Za uvedených držitelů Přestavlk nebyla tvrzi věnována velká pozornost, neboť tito majitelé měli buď vážné hospodářské problémy, nebo v Přestavlkách nesídlili. Je proto velmi pravděpodobné, že právě za Bukovských z Hustířan, kteří zde vládli 100 let, došlo k přestavbě renesančního objektu na barokní jednopatrový zámek, jehož přízemí bylo vystavěno z kamene a roubené poschodí bylo omítnuto.

V roce 1727 prodal vnuk Jana Otíka Jan Václav Bukovský z Hustířan Přestavlky Janu Václavu Rousovi z Lipna. To byl poslední majitel, který na přestavlckém zámku sídlil. Jeho vdova Johanka prodala v roce 1762 Přestavlky majitelce panství Kostelce nad Orlicí Alžbětě Carviani. Od té doby měly ústřední správu společnou s Kostelcem. Zámek se změnil v pouhé sídlo hospodářských úředníků, přesto došlo někdy v 1. polovině 19. století ke klasicistní výměně střechy a budova tím dostala mohutný mansardový krov.

Zámeček byl využíván Kosteleckým dvorem jako hospodářská budova se sídlem úředníků. V roce 1948 byl dvůr spolu s celým kosteleckým velkostatkem v rámci revize 1. pozemkové reformy dán pod národní správu a později znárodněn. Jeho majitelem byl tehdy František Kinský a v zámku byly umístěny kanceláře MNV Borovnice a přilehlý dvůr spravován JZD. V roce 1995 byl zámek a dvůr v rámci restitucí vrácen Josefu Kinskému. V současné době[kdy?] objekt využívá obec k provozu obecního úřadu a místní knihovny a dvůr využívá a. s. Zopos Přestavlky.

Narodil se zde lyrický básník Josef Kubelka (1868–1894).[2]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Josef Kubelka. Světozor. 1894-07-27, roč. 28, čís. 37, s. 2. Dostupné online [cit. 2013-05-19]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]