Přestavlky (Borovnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přestavlky
Zámeček, sídlo obecního úřadu Borovnice
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Domů 51
Lokalita
PSČ 517 41
Obec Borovnice
Okres Rychnov nad Kněžnou
Katastrální území Rájec (4,54 km²)
Zeměpisné souřadnice
Přestavlky
Přestavlky
Další údaje
Kód části obce 7838
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přestavlky (německy Prestawilk) jsou vesnice ve východních Čechách, v okrese Rychnov nad Kněžnou, asi 8 km severně od Chocně. Nyní jsou částí obce Borovnice. Vesnice Přestavlky leží při silnici Choceň - Kostelec nad Orlicí a protéká přes ni potok Brodec. Při sčítání lidu roku 2001 měly Přestavlky 44 domů a 125 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o přestavlcké tvrzi pochází z roku 1174. Tvrz shořela a byla znovu postavena v 15. století za vladyků Matěje a Stoška z Přestavlk. První písemná zpráva o Přestavlkách jako vsi je z roku 1440, kdy zde měl majetek jistý Matěj z Přestavlk. Potom zprávy o Přestavlkách mizí a teprve v roce 1544 je doložen prodej tvrze, dvora a vsi Přestavlk Matějem Hložkem ze Žampachu Otíkovi z Bubna.

V 16. století patřila k Přestavlkám i sousední Rájec. V roce 1552 se Otíkovi synové rozdělili o otcovské majetky a Přestavlky s tvrzí tehdy připadly Mikulášovi z Bubna, kdy byla tvrz přestavěna na renesanční zámeček. V roce 1574 vše Mikuláš prodal Karlu Žampachovi z Potštejna. Poručník jeho nezletilých synů Adama a Karla, Zdeněk Žampach z Potštejna a na Novém Světlově, prodal roku 1598 Přestavlky Bedřichovi z Oppersdorfu. Oppersdorfové drželi Přestavlky do roku 1627, kdy je od Bedřichova syna Bedřicha získal Jan Otík Bukovský z Hustířan, výměnou za Žampach. Za uvedených držitelů Přestavlk nebyla tvrzi věnována velká pozornost, neboť tito majitelé měli buď vážné hospodářské problémy, nebo v Přestavlkách nesídlili. Je proto velmi pravděpodobné, že právě za Bukovských z Hustířan, kteří zde vládli 100 let, došlo k přestavbě renesančního objektu na barokní jednopatrový zámek, jehož přízemí bylo vystavěno z kamene a roubené poschodí bylo omítnuto.

V roce 1727 prodal vnuk Jana Otíka Jan Václav Bukovský z Hustířan Přestavlky Janu Václavu Rousovi z Lipna. To byl poslední majitel, který na přestavlckém zámku sídlil. Jeho vdova Johanka prodala v roce 1762 Přestavlky majitelce panství Kostelce nad Orlicí Alžbětě Carviani. Od té doby měly ústřední správu společnou s Kostelcem. Zámek se změnil v pouhé sídlo hospodářských úředníků, přesto došlo někdy v 1. polovině 19. století ke klasicistní výměně střechy a budova tím dostala mohutný mansardový krov.

Zámeček byl využíván Kosteleckým dvorem jako hospodářská budova se sídlem úředníků. V roce 1948 byl dvůr spolu s celým kosteleckým velkostatkem v rámci revize 1. pozemkové reformy dán pod národní správu a později znárodněn. Jeho majitelem byl tehdy František Kinský a v zámku byly umístěny kanceláře MNV Borovnice a přilehlý dvůr spravován JZD. V roce 1995 byl zámek a dvůr v rámci restitucí vrácen Josefu Kinskému. V současné době[kdy?] objekt využívá obec k provozu obecního úřadu a místní knihovny a dvůr využívá a. s. Zopos Přestavlky.

Narodil se zde lyrický básník Josef Kubelka (1868–1894).[1]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Josef Kubelka. Světozor. 1894-07-27, roč. 28, čís. 37, s. 2. Dostupné online [cit. 2013-05-19]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]