Přesilová hra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přesilová hra 5:3.

Přesilová hra či přesilovka je herní situace, při níž je počet hráčů na ledě 5:4, 5:3 nebo 4:3, nebo také 6:5, 6:4 či 6:3 při odvolání brankáře (power play), přičemž poslední dvě možnosti se vyskytují jen zřídka. K přesilové hře dochází udělením menšího nebo většího trestu (2 nebo 5 minut) nebo více trestů, nebo při odvolání brankáře. Úsilí v praxi i poměrně rozsáhlé odborné literatuře směřuje k využití nejčastější přesilové hry 5:4, která svou častostí může podstatně ovlivnit vývoj utkání.

Při přesilové hře rozeznáváme dvě části: a) založení akce proniknutím do útočného pásma (nejúčinnější a nejrychlejší je individuální akce, používá se i nastřelování kotouče na mantinel), b) založení akce podle herního vzorce v útočném pásmu. Vzorců jsou desítky, jejich řešení závisí nejen na nácviku a propracování, ale i na schopnosti hráčů improvizovat. Nacvičování probíhá ve stabilních formacích, nejvýkonnějších při přesilové hře. Nevýhodou vzorců je jejich poměrně snadné "přečtení". V současném hokeji bránící mužstvo vyvíjí tlak na soupeře pohybem po ploše, hra se zrychluje a akce útočícího mužstva ztrácejí přesnost.

Některé zásady při přesilové hře: obránci na modré čáře, většinou v obráceném gardu držení hole, s dostatečným přehledem a prostorem pro organizování přesilové hry přenášejí rozehráváním kotouče hru do hloubky a šířky nebo sami střílejí. Rychlá výměna kotouče mezi obránci a útočníky (střední útočník obvykle uprostřed zónové obrany svým postavením ruší její kompaktnost, jedno křídlo před brankou bránícího mužstva, druhé křídlo se neustále uvolňuje) má být zakončována střelbou z výhodného postavení; unáhlenost vede ke ztrátě kotouče i cenného času. S přesilovou hrou úzce souvisí soupeřova hra v oslabení.

Přesilová hra končí uplynutím uděleného trestu (2 nebo 5 minut) nebo více trestů, nebo ihned, pokud je dán během přesilové hry gól (gól s okamžitou platností ukončuje přesilovou hru (to platí pouze u 2min vyloučení) a v případě odvolaného brankáře se musí tento vrátit do brány).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]