Přemysl Charvát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přemysl Charvát
Narození 4. října 1930
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 20. listopadu 2005 (ve věku 75 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Přemysl Charvát (4. října 1930 Praha20. listopadu 2005 Praha) byl český dirigent a korepetitor (Národní divadlo, Státní opera Praha aj.), umělecký vedoucí symfonického orchestru pražské konzervatoře, profesor Pěvecké konzervatoře v Praze aj.

Umělecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Po absolutoriu oboru dirigování na pražské AMU nastoupil do Národního divadla v Praze (1970), kde jako dirigent působil až do posledních dnů svého života. Současně byl dirigentem i ve Státní opeře Praha. Jeho dirigentský repertoár obsáhl na 120 operních a baletních titulů. Deset let vedl symfonický orchestr pražské konzervatoře a má bohatou praxi i jako sbormistr. Hostoval u většiny českých orchestrů i v zahraničí – dirigoval prakticky v celé Evropě.

Věnoval se hlavně dirigování moderní tvorby a experimentálních skladeb, např. Oráč a smrt jazzmana Emila Viklického, Bertram a Mescalinda či Zpráva pro akademii Jana Klusáka nebo operu Muž, který si spletl svou ženu s kloboukem (The Man Who Mistook His Wife for a Hat) od Michaela Nymana a mnoho dalších.

Bohatou činnost dirigentskou doplňuje činnost klavíristy. Byl sólistou, doprovazečem (korepetitorem) i komorním hráčem. Vedle nahrávek gramofonových, rozhlasových a televizních je významná i rozsáhlá tvorba překladatelská a instrumentátorská (např. spoluúčast na překladu hry Samuela Becketta Poslední páska, jejíž hudební podobu také sám nastudoval i dirigoval; česká premiéra 16. října 2003).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]