Přeskočit na obsah

Přehrada náčelníka Josefa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Přehrada náčelníka Josefa
Přehrada při leteckém pohledu ze západu
Přehrada při leteckém pohledu ze západu
Poloha
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Map
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Délka1 817 m
Ostatní
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přehrada náčelníka Josefa (Chief Joseph Dam) je betonová gravitační přehrada na řece Columbii, která se nachází 2,4 kilometru proti proudu od města Bridgeport v americkém státě Washington. Byla založena pod jménem Foster Creek Dam and Powerhouse pro výrobu elektřiny a zavlažování Zákonem o řekách a přístavech z roku 1946. Novela zákona z roku 1948 přejmenovala přehradu po náčelníku Josefovi z kmene Nez Perků, který strávil své poslední roky ve vyhnanství v Colvillské indiánské rezervaci. Stejně jako nedaleká přehrada Grand Coulee, i tato přehrada kvůli nedostatku rybích přechodů zabraňuje lososům v migraci na horní tok řeky Columbie.

Stavba přehrady začala v roce 1949 a byla dokončena v roce 1955. V roce 1958 k ní byl dostavěn generátor. Jedenáct dalších turbín bylo přidáno mezi lety 1973 a 1979, což zvedlo hladinu jezera o tři metry a kapacitu na 2 620 megawatt, čímž se přehrada stala druhým největším hydroelektrickým výrobcem ve Spojených státech.

Přehrada se nachází 877 kilometrů od ústí řeky Columbie do oceánu u oregonského města Astoria. Provozuje ji místní jednotka Sboru techniků armády Spojených států amerických a elektřinu prodává společnost Bonneville Power Administration.

Typ[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o přehradu v režimu toku řeky, což znemožňuje vodní nádrži nad přehradou skladovat velké množství vody. Voda tekoucí od přehrady Grand Coulee přes přehradu náčelníka Josefa, musí být předána stejnou rychlostí k Wellsově přehradě. Nachází se zde 27 hlavních generátorů a hydraulická kapacita činí 6 030 m³/s.

Pokud se k přehradě dostane více vody, než jaká je její kapacita, otevřou se stavidla, kterými proteče nadbytečná voda. Průměrný roční průtok ale činí 3 058 m³/s a řeka jen zřídkakdy překročí kapacitu přehrady, takže otevření stavidel bývá neobvyklé.

Vodní nádrž[editovat | editovat zdroj]

Vodní nádrž nad přehradou nese název Rufus Woods Lake a má délku až 82 kilometrů proti proudu řeky. Vodní nádrž se nachází v Bridgeportském státním parku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chief Joseph Dam na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]