Předseda pro tempore Senátu Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Předseda pro tempore
Senátu Spojených států amerických
President Pro Tempore US Senate Seal.svg
Pečeť předsedy pro tempore
Patrick Leahy
Úřadující
Patrick Leahy

od 20. ledna 2021
SídloUnited States Senate chamber
První ve funkciJohn Langdon
Vytvoření4. března 1789
Plat193 400 USD
Webová stránkaPresident pro tem
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Předseda pro tempore Senátu Spojených států amerických (anglicky President pro tempore of the United States Senate) je druhý nejvyšší úřad v Senátu Spojených států amerických. Podle článku jedna, sekce tři Ústavy Spojených států je předsedou senátu viceprezident USA, nicméně senát je povinen zvolit „předsedu pro tempore“ (tj. prozatímního, de facto úřadujícího), který senátu předsedá v době nepřítomnosti viceprezidenta. Na rozdíl od viceprezidenta je předseda pro tempore vždy voleným členem senátu a tedy se může vyjadřovat i hlasovat k jakémukoli tématu.

Předseda pro tempore je obvykle vybrán celým senátem na základě jednomyslné shody a nikoli volbou; ve své funkci má několik privilegií a omezené vyšší pravomoci.[1] Během nepřítomnosti viceprezidenta může předsedat schůzím senátu. Až na výjimky ovšem jak viceprezident, tak i předseda pro tempore zřídkakdy senátu skutečně předsedají. Obvykle se v roli předsedajícího schůzí střídají juniorní senátoři majoritní strany za účelem získání zkušeností s parlamentními procedurami.[2]

Od roku 1890 je jako předseda pro tempore obvykle vybrán seniorní senátor majoritní strany a svůj úřad drží až do volby nástupce. Tato tradice je dodržována bez přestávky od roku 1949. Od doby přijetí současného zákona o prezidentském nástupnictví z roku 1947 je předseda pro tempore třetím v řadě při zastupování prezidenta Spojených států, po viceprezidentovi a předsedovi Sněmovny reprezentantů, ale před ministrem zahraničí.[3]

Od 20. ledna 2021 je předsedou pro tempore senátor Patrick Leahy z unijního státu Vermont. Tuto pozici již jednou v letech 2012–2015 zastával.[4][5] V úřadě vystřídal republikánského senátora Chucka Grassleyho.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku President pro tempore of the United States Senate na anglické Wikipedii.

  1. Senate Historical Office; WITH A PREFACE BY SENATOR ROBERT C. BYRD, PRESIDENT PRO TEMPORE. Pro Tem: Presidents Pro Tempore of the United States Senate since 1789. Redakce Erickson Nancy (Secretary of the Senate). [s.l.]: U.S. Government Printing Office, 2008. Dostupné online. ISBN 978-0-16-079984-6. S. 9. (anglicky) 
  2. Hillary takes Senate gavel–for an hour [online]. CNN, January 24, 2001. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne January 20, 2010. (anglicky) 
  3. LORD, Debbie. A president resigns, dies or is impeached: What is the line of succession? [online]. Cox Media Group, June 18, 2018 [cit. 2018-06-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. NORTON, Kit. With Biden in the White House, Leahy and Sanders take center stage in U.S. Senate [online]. January 20, 2021 [cit. 2021-01-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Senate swears in new members and transitions president pro tempore. Dothan Eagle. Dothan, Alabama: January 20, 2021. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-01-28. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]