Předplacená karta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Předplacená karta se v obecném smyslu používá pro karty, které se kupují (nebo darují jako dárek), a jsou za ně poskytovány konkrétní služby (již předplacené). Stačí je jen použít podle návodu nebo dojít na místo služby, kde tuto kartu lze využít.

Předplacená herní karta[editovat | editovat zdroj]

Předplacená herní karta je karta, která slouží k jednorázovému zaplacení/prodloužení platnosti internetového účtu pro hraní her přes internet. Tyto karty se dají koupit v obchodech zaměřených na počítačové hry.

Dnes je to nejběžnější způsob jak platit měsíční (nebo více měsíční) příspěvky za hraní MMORPG her (hojně tuto možnost využívá například hra World of Warcraft od společnosti Blizzard).

Takové karty jsou většinou trochu dražší než možnost zaplatit za hru alternativním způsobem - bankovní transakcí nebo internetovým bankovnictvím, ale zároveň je jejich použití pohodlnější.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Taková karta je většinou zabalená v malé krabičce nebo alespoň igelitovém sáčku, přičemž na jedné straně je kód této karty zakrytý ochrannou vrstvou, kterou je třeba nejdříve odstranit (seškrábnout). Poté se kód z karty obvykle zadá ve správě účtu na internetu a herní doba by se měla ihned prodloužit.

Předplacená dobíjecí karta (mobilní kredit)[editovat | editovat zdroj]

Předplacenou kartou se též rozumí karta, jejíž kód se používá pro dobití telefonního kreditu.

Podobně jako herní karta se i tato kupuje v obchodě, nejlépe přímo u operátora, ale lze ji sehnat i v některých trafikách a samoobsluhách. Taková karta většinou stojí stejně jako hodnota kreditu, který dobíjí. Stejně jako u herních karet, i u těchto se musí seškrábnout ochranná vrstva, aby se objevil kód - ten je ovšem pro aktivaci nutné odeslat ve formě SMS na specifické telefonní číslo podle operátora.

Předplacená platební karta[editovat | editovat zdroj]

Je karta podobná kreditní kartě s tím rozdílem, že není vázána na konkrétní účet nějakého člověka a nepodléhá několika dalším "omezením". Zároveň je ovšem limitována výší peněžní částky vybírané do mínusu - to ve většině případů nejde - tedy jsou peníze, nebo nejsou peníze.

  • Dárková předplacená platební karta - je karta vytvořená především pro darování jiné osobě. Tento typ karet neumožňuje pozdější vkládání peněz, takže slouží jako jednorázově nabitá. Je to další vhodná forma darování peněžité hotovosti.
  • Dobíjecí předplacená platební karta - je široce využitelná verze předplacené platební karty, která má oproti předešlé zásadní rozdíl - jde dobít penězi. Je tedy vhodná například jako způsob vyplácení kapesného dětem nebo jako plnohodnotná náhrada kreditní nebo debetní karty pro dospělé, kterým jiné karty nevyhovují.
  • Virtuální předplacená platební karta - virtuální verze předešlého druhu karty - nemáte ji tedy fyzicky. Nejvíce se používá pro platbu přes Internet (která probíhá stejně jako s normální kartou). V kamenném obchodě s ní ovšem nezaplatíte - nemáte totiž s čím.

Reklamace[editovat | editovat zdroj]

Pozor na reklamace karet, jako jsou herní a dobíjecí (kreditu) - většina prodejců se ohání tím, že karta bez ochranného povrchu je nereklamovatelná - mohl již být použit její kód. Pokud tedy se tedy někomu dostane do ruky "nová" karta s poškozeným ochranným povrchem, bude nejlepší jít ji co nejdříve reklamovat.[zdroj?]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]