Předplacená karta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Předplacená karta se v obecném smyslu používá pro karty, které se kupují (nebo darují jako dárek), a jsou za ně poskytovány konkrétní služby (již předplacené). Stačí je jen použít podle návodu nebo dojít na místo služby, kde tuto kartu lze využít.

Předplacená herní karta[editovat | editovat zdroj]

Předplacená herní karta je karta, která slouží k jednorázovému zaplacení/prodloužení platnosti internetového účtu pro hraní her přes internet. Tyto karty se dají koupit v obchodech zaměřených na počítačové hry.

Takové karty jsou většinou trochu dražší než možnost zaplatit za hru alternativním způsobem – bankovní transakcí nebo internetovým bankovnictvím, ale zároveň je jejich použití pohodlnější.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Taková karta je většinou zabalená v malé krabičce nebo alespoň igelitovém sáčku, přičemž na jedné straně je kód této karty zakrytý ochrannou vrstvou, kterou je třeba nejdříve odstranit (seškrábnout). Poté se kód z karty obvykle zadá ve správě účtu na internetu a herní doba by se měla ihned prodloužit.

Předplacená dobíjecí karta (mobilní kredit)[editovat | editovat zdroj]

Předplacenou kartou se též rozumí karta, jejíž kód se používá pro dobití telefonního kreditu.

Podobně jako herní karta se i tato kupuje v obchodě, nejlépe přímo u operátora, ale lze ji sehnat i v některých trafikách a samoobsluhách. Taková karta většinou stojí stejně jako hodnota kreditu, který dobíjí. Stejně jako u herních karet, i u těchto se musí seškrábnout ochranná vrstva, aby se objevil kód – ten je ovšem pro aktivaci nutné odeslat ve formě SMS na specifické telefonní číslo podle operátora.

Předplacená platební karta[editovat | editovat zdroj]

Je karta podobná kreditní kartě s tím rozdílem, že není vázána na konkrétní účet nějakého člověka a nepodléhá několika dalším „omezením“. Zároveň je ovšem limitována výší peněžní částky vybírané do minusu – to ve většině případů nejde – tedy jsou peníze, nebo nejsou peníze.

  • Dárková předplacená platební karta – je karta vytvořená především pro darování jiné osobě. Tento typ karet neumožňuje pozdější vkládání peněz, takže slouží jako jednorázově nabitá. Je to další vhodná forma darování peněžité hotovosti.
  • Dobíjecí předplacená platební karta – je široce využitelná verze předplacené platební karty, která má oproti předešlé zásadní rozdíl – jde dobít penězi. Je tedy vhodná například jako způsob vyplácení kapesného dětem nebo jako plnohodnotná náhrada kreditní nebo debetní karty pro dospělé, kterým jiné karty nevyhovují.
  • Virtuální předplacená platební karta – virtuální verze předešlého druhu karty – nemáte ji tedy fyzicky. Nejvíce se používá pro platbu přes Internet (která probíhá stejně jako s normální kartou). V kamenném obchodě s  ní ovšem nezaplatíte – nemáte totiž s čím.

Reklamace[editovat | editovat zdroj]

Pozor na reklamace karet, jako jsou herní a dobíjecí (kreditu) – většina prodejců se ohání tím, že karta bez ochranného povrchu je nereklamovatelná – mohl již být použit její kód. Pokud tedy se tedy někomu dostane do ruky „nová“ karta s poškozeným ochranným povrchem, bude nejlepší jít ji co nejdříve reklamovat.[zdroj?]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]