Předčítač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Předčítač
Původní název The Reader
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
NěmeckoNěmecko Německo
Jazyk angličtina
Délka 119 minut
Žánr Drama / Romantický / Válečný / Thriller
Námět Bernhard Schlink
Scénář David Hare
Režie Stephen Daldry
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Kate Winslet
David Kross
Ralph Fiennes
Produkce Anthony Minghella
Sydney Pollack
Hudba Nico Muhly
Kamera Chris Menges
Roger Deakins
Střih Claire Simpson
Výroba a distribuce
Premiéra Spojené státy americké 10. prosince 2008
Německo 26. února 2009
Česko 23. dubna 2009
Studio Babelsberg Studio
Distribuce The Weinstein Company
Rozpočet 32 mil. USD
Tržby 108 709 522 USD[1]
Předčítač na ČSFD Kinoboxu IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Předčítač (orig. The Reader) je dramatický film z roku 2008, natočený podle stejnojmenného německého příběhu od Bernharda Schlinka.

Filmová adaptace byla napsána Davidem Harem a režírována Stephenem Daldrym. V tomto filmu hrají společně Kate Winslet s Ralphem Fiennesem a mladým Davidem Krossem. Jedná se o poslední film producentů Anthonyho Minghelly a Sydneyho Pollacka, protože ještě před uvedením oba dva zemřeli.

Film vypráví příběh Michaela Berga, německého právníka, jenž měl jako teenager poměr se starší ženou Hannou Schmitzovou, která pak zmizela a objevila se po několika letech jako jedna z obžalovaných z válečných zločinů vyplývajících z její práce jako stráže v nacistickém koncentračním táboru. Michael zjistí, že Hanna má tajemství, o kterém se domnívá, že je horší její nacistická minulost - tajemství, které by jí ale mohlo pomoci u soudu.

Kate Winslet a David Kross, jenž hrál mladého Michaela, sklidili za své herecké výkony chválu. Winslet získala za svou roli Zlatý glóbus, cenu BAFTA, Screen Actors Guild Award a Oscara. Samotný film byl nominovaný na několik cen, včetně Oscara za nejlepší film.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film začíná v Berlíně v roce 1995, kde právník Michael Berg připravuje snídani ženě, která u něj strávila noc. Když odejde, dívá se Michael na projíždějící S-Bahn a flashbackem se mění na tramvaj v Neustadtu roku 1958. Patnáctiletý Michael vystoupí, protože se cítí nemocen, a pokračuje ulicí, začne zvracet. Hanna Schmitzová, tramvajová průvodčí, za ním přijde a pomůže mu dostat se domů.

Michael, trpící žloutenkou, se doma léčí další tři měsíce. Po vyléčení navštíví Hannu s květinami, aby jí poděkoval. Šestatřicetiletá Hanna ho svede a začnou společně poměr. Hodně společného času stráví v Hannině bytě sexem nebo Michaelovým předčítáním literárních děl, jež studuje. Po společném cyklistickém výletě se Hanna dozví, že byla v tramvajové společnosti povýšena na administrativní pracovnici, náhle se přestěhuje, aniž by o tom řekla Michaelovi.

Příběh se potom posune do roku 1966, kdy Michael studuje na Univerzitě v Heidelbergu práva. Jako součást speciálního semináře vedeného profesorem Rohlem, přeživším z koncentračního tábora, se studenti účastní procesu několika žen kvůli tomu, že nechaly zemřít asi 300 židovských žen v hořícím kostele v době, kdy pracovaly jako strážné u SS při evakuaci koncentračního tábora blízko Krakova v roce 1944. Hanna je jednou z obžalovaných.

Ohromený Michael se pak rozhodne tábor sám navštívit. Soudní proces rozdělí studenty. Jeden z nich říká, že se z toho nemohou naučit nic jiného než, že se udály strašné činy a starší generace Němců by se měla zabít kvůli svému tehdejšímu selhání.

Klíčovým důkazem je výpověď Ilany Matherové, autorky memoáru o tom, jak ona a její matka, která také svědčí, přežily. Hanna, na rozdíl od svých spoluobžalovaných, přizná, že Auschwitz byl vyhlazovací tábor a že deset žen, které každý měsíc vybrala, bylo zabito v plynové komoře. Hanna odmítá autorství zprávy o požáru kostela navzdory tlaku ostatních obžalovaných, ale později to přizná, protože se nechce podrobit porovnání rukopisu.

Michael pak odhalí Hannino tajemství - je negramotná, což tají celý svůj život. Ostatní ženy, které předstírají, že zprávu napsala Hanna, lžou, aby přenesly odpovědnost na ni. Michael řekne Rohlovi, že má informaci, která by mohla pomoci jedné z obžalovaných, ale neví, co má dělat, protože ona sama se rozhodla tu informaci neprozradit. Roll mu řekne, že jestli se nenaučil nic z minulosti, nemá žádný smysl mít seminář.

Hanna dostane za přiznané vedení smrtí v kostele doživotní trest, zatímco ostatní obžalované budou uvězněny každá na tři roky a čtyři měsíce. Michael se mezitím ožení, má dceru a rozvede se. Začne pro Hannu předčítat knihy z dob jejich vztahu a nahrávat to na magnetofonové kazety. Pak jí je pošle spolu s přehrávačem. Hanna si pak začne knihy půjčovat z vězeňské knihovny a sama se naučí číst a psát pouze porovnáváním textu knihy s Michaelovými nahrávkami. Začne potom Michaelovi odpovídat dopisy.

Michael jí neodepisuje ani ji nenavštíví, ale pokračuje v posílání nahrávek. V roce 1988 se mu ozve vězeňská úřednice a hledá pomoc při Hannině opětovném zařazení do společnosti po jejím propuštění. Michael jí najde místo k bydlení a práci a konečně ji týden před propuštěním navštíví ve vězení. Při setkání je Michael odtažitý a zjišťuje, jak se Hanna poučila z minulosti. Michael po tom přijede s květinami za Hannou v den jejího propuštění, ale zjistí, že se oběsila. Zanechala mu peníze se zprávou, aby je předal Ilaně.

Michael jede do New Yorku, kde se setká s Ilanou a přizná se ke vztahu s Hannou. Poví jí také o zprávě, kterou zanechala, a o její negramotnosti. Ilana peníze odmítne a Michael navrhne, že peníze daruje organizaci, která bojuje s negramotností dospělých, přednostně nějaké židovské, a ona souhlasí, ale poznamená, že "negramotnost není moc problém Židů". Ilana si ale na památku ponechá čajovou plechovku, ve které byly peníze uloženy, protože je podobná jedné, co jí ukradli v táboře.

Film končí, když se Michael se svou dcerou vydá k Hanninu hrobu a začne jí vyprávět svůj příběh.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Kate Winslet Hanna Schmitzová
David Kross Michael Berg v 15 a 23 letech
Ralph Fiennes Michael Berg dospělý
Alexandra Maria Lara Ilana Matherová
Bruno Ganz profesor Rohl
Lena Olin Rose Matherová
Hannah Herzsprung Julia, dcera Michaela Berga
Karoline Herfurth Martha
Burghart Klaußner soudce

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Miramax Films získal práva na knihu Předčítač v dubnu 1998.[2] Natáčení začalo v září 2007 ihned poté, co Stephen Daldry přistoupil na to, že bude režírovat filmovou adaptaci a do hlavní role byl obsazen Ralph Fiennes.[3][4] Nejdříve byla do role Hanny obsazena Kate Winslet, ale kvůli časové zaneprázdněnosti kvůli filmu Nouzový východ se musela role vzdát a místo ní měla ztvárnit Hannu Nicole Kidman.[5] V lednu 2008 ale projekt z důvodu těhotenství opustila i Kidman. Zatím nenatočila žádnou scénu, a tak mohlo studio znovu obsadit Winslet, aniž by byl narušen natáčecí harmonogram.[6]

Natáčení probíhalo v Berlíně a Görlitzi a bylo dokončeno v Kolíně nad Rýnem v červenci 2008.[7] Studio získalo v Německu na pobídkách celkem 4,1 milionu dolarů.[8]

Schlink trval na tom, aby se film točil v angličtině a ne v němčině, protože obsahuje otázky o životě ve společnosti po genocidě, které svým významem přesahují Německo. Daldry a Hare jezdili se Schlinkem po lokacích, které se objevují v knize, sledovali dokumenty o Německu té doby a četli knihy a články o ženách, jež sloužily jako stráže SS v táborech. Hare také odmítl použít voiceover pro vnitřní monology v knize, a tak příběh změnil tak, že ho Michael začíná vyprávět své dceři.[5]

Jeden z producentů filmu Scott Rudin opustil natáčení poté, co se nedohodl s ostatními na datu premiéry, a jeho jméno bylo odstraněno z titulků. Rudin se neshodoval s Harveym Weinsteinem, "protože se nechtěl účastnit klání o Oscary společně s Pochyby a Nouzovým východem, v němž také hrála Winslet."[9] Ta pak získala za roli v Předčítači Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli a také Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Marc Caro to vysvětluje: "Protože Winslet nemohlo získat nominace na nejlepší herečku za oba filmy, The Weinstein Co. ji ze zdvořilosti u Předčítače posunulo do vedlejší role."[10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Reader (2008 film) na anglické Wikipedii.

 1. http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=reader.htm
 2. Monica Roman."Miramax books 'Reader'", Variety, 1998-04-22. Ověřeno k 2007-12-28. 
 3. Michael Fleming."Kidman, Fiennes book 'Reader' gig", Variety, 2007-08-17. Ověřeno k 2007-12-28. 
 4. Christian Koehl."Senator inks rights to 'Reader'", Variety, 2007-09-14. Ověřeno k 2007-12-28. 
 5. a b Kaminer, Ariel. "Translating Love and the Unspeakable." New York Times. December 5, 2008.
 6. Ed Meza
  Michael Fleming."Winslet replaces Kidman in 'Reader'", Variety, 2008-01-08. Ověřeno k 2008-01-10. 
 7. "Gestern letzter Dreh für 'Der Vorleser'", (in German). Sächsische Zeitung. Ověřeno k 2008-07-15. 
 8. Ed Meza."Nicole Kidman quits 'Reader'", Variety, 2008-01-08. Ověřeno k 2008-01-08. 
 9. Thompson, Anne (October 9, 2008).  "Scott Rudin leaves 'The Reader'". Variety. 
 10. Caro, Marc (February 7, 2009).  "How Kate Winslet outdid herself". Chicago Tribune. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]