Přeskočit na obsah

Přítelkyně z domu smutku (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o televizním seriálu. O stejnojmenné knize Evy Kantůrkové, podle kterého byl seriál natočen, pojednává článek Přítelkyně z domu smutku.
Přítelkyně z domu smutku
Žánrdrama
Formátseriál
NámětEva Kantůrková
ScénářEva Kantůrková
Václav Šašek
RežieHynek Bočan
HrajíIvana Chýlková
Aňa Geislerová
Jiřina Bohdalová
Jana Boušková
Helena Růžičková
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Počet dílů4
Obvyklá délka70 minut
Premiérové vysílání
StaniceČeská televize
Vysíláno19930303a3. března 1993 – 19930324a24. března 1993
Přítelkyně z domu smutku na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přítelkyně z domu smutku je čtyřdílný seriál České televize z roku 1992, v němž hlavní roli hrála Ivana Chýlková. Natočen byl podle stejnojmenné knihy Evy Kantůrkové. Kniha má autobiografické rysy – autorka byla téměř rok vězněna ve vazební věznici v Praze-Ruzyni, když byla obviněna z trestného činu podvracení republiky. Nakonec byla propuštěna a k soudu nikdy nedošlo (byl to jen další z triků komunistického režimu, jak držet jemu nepohodlné lidi v šachu). V seriálu nenese hlavní postava přímo jméno autorky, je označována jako paní Marta. Tento seriál byl oceněn na MTF v Cannes Velkou stříbrnou cenou v kategorii seriálů a Velkou zlatou cenou za herecký výkon Ivany Chýlkové. Seriál, natočený v autentickém prostředí věznice, má díly: 1. Dům smutku. 2. Andy. 3. Helga. 4. Přítelkyně z domu smutku.

Příběh vykresluje život ve vazební věznici a osudy spoluvězenkyň – proč se do vězení dostaly, jaký trestný čin spáchaly, spáchaly-li vůbec nějaký, z jakého pocházejí prostředí apod. Jejich čistě kriminální delikty kontrastují s „trestnou činností“ hlavní postavy, jež se do vězení dostala pouze kvůli vydávání svých knih v zahraničí, ale o které si ostatní spoluvězenkyně myslí, že je proti nim velký případ.

Jak kniha, tak i seriál dopodrobna popisují pocity autorky, které ve vězení prožívala; v seriálu je kladen větší důraz na popisování výslechů s vyšetřovatelem. Skrze popis jednotlivých postav a jejich osudů a chování po uvěznění je však detailně přiblížena realita života v socialismu 70. a 80. let v ČSSR, včetně nerovného postavení žen ve společnosti a manipulace pravdy orgány činnými v trestním řízení.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]