Přítelkyně z domu smutku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek pojednává o románu Evy Kantůrkové. Možná hledáte: stejnojmenný televizní seriál natočený podle románu.
Přítelkyně z domu smutku
AutorEva Kantůrková
Jazykčeština
Datum vydání1984 a 1990
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přítelkyně z domu smutku (Kolín nad Rýnem 1984, Praha 1990) je kniha spisovatelky Evy Kantůrkové o pobytu ve vazbě. Kniha má autobiografické rysy - autorka byla téměř rok vězněna ve vazební věznici v Praze-Ruzyni, když byla obviněna z trestného činu rozvracení republiky. Nakonec byla propuštěna a k soudu nikdy nedošlo (byla jedna z mnoha metod vyšetřovacího a justičního aparátu státu v době normalizace jak držet protirežimní a nepohodlné lidi v šachu).

Podle knihy byl také v roce 1992 natočen stejnojmenný čtyřdílný seriál České televize, v němž hlavní roli hrála Ivana Chýlková. Její postava přímo nenese jméno autorky, je označována jako paní Marta.

Příběh vykresluje život ve vazební věznici a osudy spoluvězenkyň – proč se do vězení dostaly, jaký trestný čin spáchaly, spáchaly-li vůbec nějaký, z jakého pocházejí prostředí apod. Jejich čistě kriminální delikty kontrastují s „trestnou činností“ hlavní postavy, jež se do vězení dostala pouze kvůli vydávání svých knih v zahraničí, ale o které si ostatní spoluvězenkyně myslí, že je proti nim velký případ.

Jak kniha, tak i seriál dopodrobna popisují pocity autorky, které ve vězení prožívala; v TV seriálu je kladen větší důraz na popisování výslechů s vyšetřovatelem. Skrze popis jednotlivých postav a jejich osudů a chování po uvěznění je však detailně přiblížena realita života v reálném socialismu 70. a 80. let v ČSSR, včetně nerovného postavení žen ve společnosti a manipulace pravdy orgány činnými v trestním řízení.