Přítelkyně z domu smutku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přítelkyně z domu smutku
Žánr román
Jazyk čeština

Přítelkyně z domu smutku (Kolín nad Rýnem 1984, Praha 1990) je kniha spisovatelky Evy Kantůrkové o pobytu ve vazbě. Kniha má autobiografické rysy - autorka byla téměř rok vězněna ve vazební věznici v Praze-Ruzyni, když byla obviněna z trestného činu podvracení republiky. Nakonec byla propuštěna a k soudu nikdy nedošlo (byl to jen další z triků komunistického režimu, jak držet jemu nepohodlné lidi v šachu).

Podle knihy byl také v roce 1992 natočen stejnojmenný čtyřdílný seriál Československé televize, v němž hlavní roli hrála Ivana Chýlková. Její postava přímo nenese jméno autorky, je označována jako paní Marta. Tento seriál byl oceněn na MTF v Cannes Velkou stříbrnou cenou v kategorii seriálů a Velkou zlatou cenou za herecký výkon Ivany Chýlkové (viz externí odkaz na ČT). Seriál, natočený v autentickém prostředí věznice, má díly: 1. Dům smutku. 2. Andy. 3. Helga. 4. Přítelkyně z domu smutku.

Příběh vykresluje život ve vazební věznici a osudy spoluvězenkyň – proč se do vězení dostaly, jaký trestný čin spáchaly, spáchaly-li vůbec nějaký, z jakého pocházejí prostředí apod. Jejich čistě kriminální delikty kontrastují s „trestnou činností“ hlavní postavy, jež se do vězení dostala pouze kvůli vydávání svých knih v zahraničí, ale o které si ostatní spoluvězenkyně myslí, že je proti nim velký případ.

Jak kniha, tak i seriál dopodrobna popisují pocity autorky, které ve vězení prožívala; v tv seriálu je kladen větší důraz na popisování výslechů s vyšetřovatelem. Skrze popis jednotlivých postav a jejich osudů a chování po uvěznění je však detailně přiblížena realita života v socialismu 70. a 80. let v ČSSR, včetně nerovného postavení žen ve společnosti a manipulace pravdy orgány činnými v trestním řízení.

Herecké obsazení[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]