Přístavní úřad New Yorku a New Jersey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Přístavní úřad New Yorku
a New Jersey
Logo organizace od roku 2020
Logo organizace od roku 2020
ZkratkaPANYNJ
ZřizovatelRichard Cotton
Vznik30. dubna 1921
TypPřístavní čtvrť
SídloFour World Trade Center,
New York City (Manhattan),
New York
Souřadnice
Oficiální webwww.panynj.gov
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přístavní úřad New Yorku a New Jersey (angl. Port Authority of New York and New Jersey, zkráceně PANYNJ) je společný podnik amerických států New York a New Jersey, založený v roce 1921 na základě mezistátní smlouvy schválené Kongresem Spojených států amerických. Úřad dohlíží na velkou část regionální dopravní infrastruktury v rámci geografické jurisdikce přístavu New York a New Jersey. Pracovní oblast je vymezena jako 40kilometrový okruh kolem sochy Svobody (3 900 km²). Sídlem úřadu se stala budova nového komplexu WTC, Four World Trade Center.

Kromě provozování přístavů v obou státech spadá do působnosti úřadu také mnoho regionálně významných dopravních infrastruktur, jako jsou mosty, trajekty a trajektové stanice, tunely, provoz tří newyorských letišť (Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho, Letiště LaGuardia a Mezinárodní letiště Newark Liberty) a podzemní dráhy Port Authority Trans-Hudson (PATH). Jako orgán může také nasadit vlastní policii (Port Authority Police Department, (PAPD)) a další donucovací složky, které jsou odpovědné za zajišťování bezpečnosti a předcházení trestné činnosti v zařízeních úřadem spravovaných a provozovaných. V obou státech má dohromady několik tisíc zaměstnanců.

Přístavní úřad New Yorku a New Jersey je také vlastníkem nového Světového obchodního centra a pozemků na dolním Manhattanu, stejně jako nejvyšší věže komplexu One World Trade Center, která byla otevřena v listopadu 2014.[1][2][3][4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]