Přísná přírodní rezervace Lagodechi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přísná přírodní rezervace Lagodechi
ლაგოდეხის სახელმწიფო ნაკრძალი
IUCN kategorie Ia (Přísná přírodní rezervace)
Rezervace Lagodechi
Rezervace Lagodechi
Základní informace
Vyhlášení1912
Rozloha244,51 km2
Poloha
StátGruzieGruzie Gruzie
UmístěníLagodechi
Souřadnice
Rezervace Lagodechi
Rezervace Lagodechi
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přírodní rezervace Lagodechi (gruzínsky ლაგოდეხის სახელმწიფო ნაკრძალი, lagodechis sachelmzipo nakrdzali) je přírodní rezervace se stupněm ochrany Ia podle IUCN (přísná přírodní rezervace)[1] v kraji Kachetie ve východní části Gruzie na jižním svahu Velkého Kavkazu, při trojmezí Gruzie, Ruska a Ázerbájdžánu. Je současně nejstarší chráněnou oblastí na celém Kavkazu a v bývalém Sovětském svazu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rezervace byla založena roku 1912 z rozhodnutí Ruské akademie věd na rozloze 3 500 ha v soutěskách Lagodechi a Šromischevi na základě návrhu ruského botanika Nikolaje Kuzněcova (1864–1932), který usiloval o ochranu zde přítomné rozmanité kavkazské flóry. Využití jako zemědělské půdy, lov a kácení stromů je od té doby zakázáno. V roce 1934 byl park rozšířen na 17 688 ha, později na současných 24 451 ha[2].

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Z celkové rozlohy je 72 % pokryto lesy. Kopce a hory s různými nadmořskými výškami(450-3484 m), ostře proměnný reliéf krajiny s různě strmými svahy a hlubokými údolími nabízí neobvyklou různorodost flóry. Největším jezerem je Šaviklde o hloubce 14 m s rozlohou 21 ha. Poblíž hranice s Ázerbájdźánem, v soutěsce Mazimi, se nachází středověká pevnost Tamara (též zvaná Mači). Vzdálenost od Tbilisi je 160 km.[2]

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Podnebí se mění podle nadmořské výšky. V nízkých polohách je vlhké subtropické, ve vyšších polohách mírné. Léta jsou teplá s průměrnými teplotami v červenci 20 až 23 °C. Zima je mírná, ale na sněhové srážky bohatá s lednovými teplotami 0 až -4 °C. Průměrné srážky činí 1 070 mm ročně, relativní vlhkost vzduchu je 75 až 80 %.

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

V rezervaci se vyskytuje téměř 1 500 druhů rostlin. Rezervace se člení do různých vegetačních zón: Vegetační zóna v rozmezí nadmořských výšek 300 až 2 500 m včetně subalpinské zóny s jezery z doby ledové, sirnými prameny a hustými listnatými lesy je obývána sovami, sokolem stěhovavým, kozorožcem dagestánským (capra caucasica cylindricornis), jelenem maralem, srncem obecným,rysem ostrovidem, prasetem divokým, vlkem, jezevcem, liškou, kočkou divokou lesní kavkazskou (felis silvaticus caucasicus) a medvědem hnědým. Alpinskou zónu v nadmořské výšce od 2 500 až po téměř 3 500 m s převažující stepí s alpinskými bylinami obývají velká stáda kamzíků, orel skalní a orlosup bradatý.

Celkem čítá fauna 42 druhy savců, 120 druhů ptáků, 13 druhů plazů, 4 druhy obojživelníků a 1300 druhů hmyzu. K ptákům patří velekur kavkazský (tetraogallus caucasicus) a tetřívek obecný.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Vjezd aut není povolen. Návštěvníci jsou odkázání na pěší nebo jezdecké výpravy. Kromě stanování je možné nocovat v jednom penziónu přímo v rezervaci v meteorologické stanici Lagodechi v nadmořské výšce 2 000 m. Správa rezervace nabízí výlety s průvodcem včetně přenocování a jízdy na koni. Ve městě Lagodechi ležícím jižně od rezervace jsou různé hotely, restaurace a kavárny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Lagodechi-Nationalpark na německé Wikipedii a ლაგოდეხის სახელმწიფო ნაკრძალი na gruzínské Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie. www.protectedplanet.net [online]. [cit. 2014-03-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-07. 
  2. a b http://caucasus-naturefund.org/wp-content/uploads/2012/11/Georgia-EN-2013-web.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]