Přírodní rezervace Teiči

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace Teiči
IUCN kategorie Ia (Přísná přírodní rezervace)
Základní informace
Vyhlášení1982
Rozloha197,79 km²
Poloha
StátLotyšskoLotyšsko Lotyšsko
Souřadnice
Přírodní rezervace Teiči
Přírodní rezervace Teiči
Další informace
Webwww.teici.lv
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přírodní rezervace Teiči (lotyšsky Teiču dabas rezervāts) je chráněné území v Lotyšsku. Nachází se u města Jēkabpils na východě země a má rozlohu 198 km². Přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1982 na návrh Lotyšské akademie věd. V roce 1989 se Teiči stalo významným ptačím územím, od roku 1995 se na ně vztahuje Ramsarská úmluva a v roce 2004 bylo zařazeno do soustavy Natura 2000.[1] Mezinárodní svaz ochrany přírody rezervaci zařazuje do kategorie Ib. Správa chráněné oblasti sídlí ve vsi Ļaudona.

Teiči patří k největším rašeliništím v pobaltských zemích. Místní ekosystém je minimálně ovlivněn lidskou činností. Část území je v režimu přísné ochrany a smějí do ní pouze vědecké výpravy, zbytek je od června do října přístupný veřejnosti s průvodcem.[2] Ročně přichází okolo tří tisíc turistů. Návštěvníkům slouží rozhledna vysoká 27 m.[3] Na ostrově Siksala žije malá komunita starověrců, která se zde usadila v sedmnáctém století.

Nachází se zde 18 jezer větších než 2 ha a rezervací protéká řeka Teicija. Převládajícími stromy jsou borovice lesní a bříza pýřitá. Na území rezervace roste 36 druhů kapradin, 37 druhů mechů a 14 druhů lišejníků. Vyskytují se zde vzácné rostliny jako lněnka bezlistenná, střevíčník pantoflíček a hlízovec Loeselův, prostředí umožňuje i přežití postglaciálních reliktů, jakým je ostružiník moruška. Ze savců zde žije los evropský, prase divoké a bobr evropský. Bylo pozorováno 186 druhů ptáků, např. potáplice severní, husa běločelá, jeřáb popelavý, jeřábek lesní, tetřívek obecný, kulík zlatý, rybák bělokřídlý, dřemlík tundrový a ťuhýk obecný. Hnízdí zde také jeden pár orla skalního. V chráněném území bylo zjištěno 332 druhů motýlů, 272 druhů dvoukřídlých a 469 druhů brouků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nature Conservation Agency Dostupné online
  2. European Wilderness Network Dostupné online
  3. Visit Madona Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]