Kauza agenta s ricinem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kauza agenta s ricinem je česká politická kauza z roku 2020. 26. dubna tohoto roku časopis Respekt zveřejnil článek[1], v němž Ondřej Kundra tvrdí, že podle nejmenovaných zdrojů Respektu do Česka přicestoval muž s ruským diplomatickým pasem, který s sebou přivezl jed ricin.[pozn. 1] Bezpečnostní složky prý o příletu cestovatele věděly a muže vyhodnotily jako bezprostřední riziko pro dva české komunální politiky, Ondřeje Koláře a Zdeňka Hřiba.

Detaily incidentu[editovat | editovat zdroj]

Bezpečnostní informační služba (BIS) obdržela údajně ve formě dopisu od anonyma informaci,[4] že do Česka měl 14. března přicestovat ruský agent, který údajně převážel v kufříku jed ricin.[4] Tuto utajovanou informaci získal od jiného anonymního zdroje novinář Respektu Ondřej Kundra a následně ji 26. dubna zveřejnil.[5] Ondřej Kundra v původním článku tvrdil, že BIS získala informaci o hrozbě pro české komunální politiky ještě před tím, než ruský agent přiletěl do Prahy.[1]

Zdeněk Hřib a Ondřej Kolář dostali koncem dubna policejní ochranu, jež byla vztažena i na Pavla Novotného, který však v původním Kundrově článku jako cíl možného útoku zmíněn nebyl. Ondřej Kolář naopak koncem dubna tvrdil, že cílem údajného ruského atentátníka se měl stát i Novotný.[6] Ochrana se tedy vztahovala na tři politiky:

Přestože se všichni jmenovaní politici ocitli pod policejní ochranou, mluvčí ruského prezidenta Putina Dmitrij Peskov vše označil za „novinářskou kachnu“[7] a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zprávu odmítl jako „výmysl“, který je v rozporu se „zdravým rozumem“.[9] Český prezident Miloš Zeman v předtočeném rozhovoru k příležitosti výročí Pražského povstání situaci bagatelizoval s tím, že ricin je neškodné projímadlo (tj. zřejmě si ho spletl s ricinovým olejem).[10] Nezveřejněný zdroj Deníku N prý obeznámený s případem odmítl přítomnost ricinu s odůvodněním, že v takovém případě by byl muž zadržen.[11]

Ruský diplomat, který do Česka přicestoval 14. března, údajně čelil výhrůžkám a ruské velvyslanectví požádalo českou stranu o jeho policejní ochranu.[12] Diplomat se jmenuje Andrej Končakov a je ředitelem Ruského střediska vědy a kultury v Praze.[13] Česká novinářka Petra Procházková o něm prohlásila, že v Praze působí od roku 2013, vždy vystupoval jako loajální státní úředník a hlasatel názorů Kremlu, nikdy se nestýkal s ruskou opozicí ani s českými kritiky Ruska, často pořádal kulturní akce a tiskové konference a znají ho všichni čeští novináři, kteří se zajímají o Rusko, což podle Procházkové „není zrovna nejlepší maskovací háv pro člověka, jenž by měl likvidovat ruskou opozici v zahraničí a trávit české politiky.“[14]

Matouš Hrdina se v Deníku referendum už 30. dubna ohradil proti tomu, aby média byla „nástěnkou pro tajné služby“ a místo investigativní žurnalistiky šířila konspirační teorie. Celá věc tak kromě jiného vyvolává spoustu otázek o etice vztahů mezi novináři a bezpečnostními složkami.[15] Ondřej Neumann 4. května na webu Hlídací pes vyjádřil názor, že čeští novináři se stali součástí vysoké zpravodajské hry.[16][17]

BIS nicméně podala trestní oznámení kvůli úniku informací.[18] O utajované informaci kromě BIS a policejního prezidenta Jana Švejdara věděli pouze premiér Andrej Babiš, ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zahraničí Tomáš Petříček.[13][4] Ministr vnitra Hamáček prohlásil, že ten kdo informaci pustil do médií, by měl být exemplárně potrestán.[5] Za trestný čin ohrožení utajované skutečnosti hrozí tři až osm let vězení.[19] Podle serveru Lidovky.cz „Největší podezření podle dosavadních poznatků ulpívá na resortu zahraničí.“[4] Informace BIS přesvědčily členy bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny.[3][20] Tvrzení založené na jednom anonymním zdroji, že se Rusko pokouší zavraždit tři komunální politiky v Česku, považují za nepravděpodobné například Andor Šándor (bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby), Karel Randák a František Bublan (bývalí ředitelé Úřadu pro zahraniční styky a informace) nebo Mark Galeotti, přední expert na Rusko z Royal United Services Institute.[2][21]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Ricin byl použit během studené války bulharskou tajnou službou při vraždě bulharského disidenta Georgije Markova v Londýně v roce 1978 a při pokusu o vraždu dvojitého agenta CIA Borise Korčaka v roce 1981.[2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c Ondřej Kundra: Muž s ricinem, Respekt, 26. 4. 2020, aktualizace 28. 4. 2020
 2. a b Ruský atentát na Hřiba, Koláře a Novotného? Rusko by ricin nepoužilo, říká profesor. EuroZprávy.cz [online]. 4. května 2020. Dostupné online. 
 3. a b KUNDRA, Ondřej; SPURNÝ, Jaroslav. Ruská stopa. Týdeník Respekt [online]. [cit. 2020-05-12]. Dostupné online. 
 4. a b c d Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym. Důstojník FSB měl přivézt ještě další jed. Lidovky.cz [online]. 9. května 2020. Dostupné online. 
 5. a b Hamáček: Za vypuštění informace o agentovi musí přijít trest. Týden.cz [online]. 17. května 2020. Dostupné online. 
 6. Je tu Rus, který má za úkol mě a Hřiba zlikvidovat, řekl starosta Kolář. Novinky.cz [online]. 28. dubna 2020. Dostupné online. 
 7. a b Policie mě chrání kvůli Rusovi, který mě má zlikvidovat, říká starosta Prahy 6. Cílem je prý i Hřib a Novotný | Domov. Lidovky.cz [online]. 2020-04-28 [cit. 2020-05-06]. Dostupné online. 
 8. Starosta Novotný: Filip je bolševická svině, Zahradil mi vyhrožuje a patří do SPD, chci být poslanec a mít imunitu. Reflex [online]. 12. května 2020. Dostupné online. 
 9. Lavrov: Ruský agent s ricinem v Česku je výmysl. Novinky.cz [online]. 30. dubna 2020. Dostupné online. 
 10. Vojtěch Gavriněv: Ricin je projímadlo, o policejní ochranu politici mohli požádat sami, řekl Zeman, Seznam Zprávy, 5. 5. 2020
 11. PRCHAL, Lukáš. O vaší akci víme. Hřibovi, Novotnému a Kolářovi se nesmí nic stát, varovala česká vláda Rusko. Deník N [online]. 2020-04-27 [cit. 2020-05-12]. Dostupné online. (česky) 
 12. Rusko žádá Česko o ochranu svého diplomata. ČTK [online]. 2020-05-11 [cit. 2020-05-12]. Dostupné online. (česky) 
 13. a b Kauza agenta s ricinem udělala z Čechů pitomce aneb Ruské tajné služby nejsou čučkaři. Reflex [online]. 14. května 2020. Dostupné online. 
 14. Přijel ruský agent zavraždit české politiky? Rozebíráme, co může stát za kauzou s ricinem. Deník N [online]. 13. května 2020. Dostupné online. 
 15. Matouš Hrdina: Šíření konspiračních teorií nemá s investigativním novinářstvím nic společného, Deník Referendum, 30. 4. 2020
 16. Ondřej Neumann: Muž s ricinem… Čeští novináři jako aktéři vysoké zpravodajské hry, Hlídací pes, 4. 5. 2020
 17. Ondřej Neumann: Hlídací pes: Muž s ricinem… Čeští novináři jako aktéři vysoké zpravodajské hry, Forum24.cz, 4. 5. 2020
 18. BIS podala trestní oznámení kvůli úniku informací v kauze Rusa s ricinem. Šetří to Bradáčová | Domov. Lidovky.cz [online]. 2020-05-06 [cit. 2020-05-12]. Dostupné online. 
 19. BIS podala trestní oznámení kvůli úniku informací v kauze Rusa s ricinem. Šetří to Bradáčová. Lidovky.cz [online]. 6. května 2020. Dostupné online. 
 20. ZÍTA, Martin; ZRŮST, Tomáš; CIBULKA, Jan. Bezpečnostní výbor stojí v ‚ricinové kauze‘ za BIS. Dodali přesvědčivé důkazy, říká většina poslanců. iROZHLAS [online]. [cit. 2020-05-12]. Dostupné online. 
 21. SHABU, Martin. SHABU: Ricin Česko dokonale otrávil. Únik informace o možném příletu ruského agenta má pět obětí. Lidovky.cz [online]. 2020-05-14 [cit. 2020-05-14]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]