Příběh Adély H.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Příběh Adély H.
Základní informace
Původní názevL'Histoire d'Adèle H.
Země původuFrancieFrancie Francie
Jazykyfrancouzština a angličtina
Délka96 min
Žánryhistorický film
filmové drama
životopisný film
ScénářJean Gruault
Suzanne Schiffman
François Truffaut
RežieFrançois Truffaut
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleIsabelle Adjaniová
Bruce Robinson
Ivry Gitlis
François Truffaut
ProdukceClaude Miller
HudbaMaurice Jaubert
KameraNéstor Almendros
KostýmyJacqueline Guyot
StřihMartine Barraqué
ZvukMichel Laurent
Výroba a distribuce
Premiéra1975
DistribuceUnited Artists
Netflix
Příběh Adély H. na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příběh Adély H. (v originále L'Histoire d'Adèle H.) je francouzský životopisný film Françoise Truffauta z roku 1975, který natočil podle románu Le Journal d'Adèle Hugo. Snímek měl světovou premiéru na filmovém festivalu v San Sebastianu dne 19. září 1975.[1]

Děj[editovat | editovat zdroj]

V roce 1863 uprostřed americké občanské války byli britští vojáci v Halifaxu v Novém Skotsku připraveni zasáhnout, pokud by se Spojené království zapojilo po boku Jižní konfederace. Adéla, která je dcerou Victora Huga, sem připlouvá na lodi z Evropy a ubytuje se u staré dámy Saundersové. Vystupuje pod falešnou identitou jako manželka doktora Lenormanda z Paříže.

Adéla hledá v Halifaxu poručíka Alberta Pinsona, kterého velmi miluje. Díky manželovi paní Saundersové, který je bývalý voják, se Albertovi podaří doručit její dopis. Albert se v penzionu setká s Adélou, ale setkání nedopadne dobře. Voják mluví o jejich lásce v minulém čase a žádá Adélu, aby se vrátila ke své rodině na Guernsey s tím, že otec mladé dívky by s jejich sňatkem nesouhlasil. Zamilovaná Adéla odmítá, aby se jejich cesty rozdělily.

Albert se stýká s jinou ženou. Adéla to zjistí, ale neztrácí naději. Napíše svým rodičům. Knihkupec Whistler, který jí prodává psací potřeby, se do mladé ženy zamiluje, ale ona jeho city neopětuje.

Spisovatel pošle své dceři dopis, ve kterém ji informuje o souhlasu rodiny se sňatkem s Albertem. Především ji žádá, aby se co nejdříve vrátila na Guernsey. Adéla předloží dopis Albertovi, ale ten sňatek odmítá.

Adéla odmítá čelit realitě. Píše rodičům, že manželství bylo uzavřeno. Zprávy se dostaly až k britskému velení v Halifaxu. Albert sňatek popírá, což se dozvědí Adélini rodiče.

Mladá žena je zoufalá. Plánuje najmout hypnotizéra, aby přiměl Alberta, aby si ji vzal, ale zjistí, že muž je podvodník. Později se dozví o Albertově svatbě s Agnès Johnstone, dcerou soudce z Halifaxu. Jde k Johnstoneovým a řekne otci nevěsty, že Albert Pinson je již její manžel, se kterým čeká dítě. Lež je však neúčinná.

Adéla se odmítá vrátit ke své rodině navzdory prosbám svého otce a nemoci své matky, která krátce nato umírá. Pluk poručíka Pinsona je poté poslán na Barbados. Adéla tam odjíždí též. Upadla do šílenství a bídy a před chudobou ji zachránila madame Baa, která se jí ujala. Dozví se, že Adéla je dcerou Victora Huga a kontaktuje spisovatele, aby zorganizoval její repatriaci do Francie.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Isabelle Adjaniová Adèle Hugo
Bruce Robinson Albert Pinson
Sylvia Marriott paní Saundersová
Joseph Blatchley knihkupec Whistler
Ivry Gitlis hypnotizér
Ruben Dorey pan Saunders
Clive Gillingham Keaton
Louise Bourdet služka Victor Hugo
Cecil de Sausmarez notář Lenoir
Raymond Falla soudce Johnstone
Roger Martin doktor Murdock

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku L'Histoire d'Adèle H. na francouzské Wikipedii.

  1. L'histoire d'Adèle H. (1975): Release Info [online]. IMDb [cit. 2023-02-03]. Dostupné online. (anglicky)