Pěna (průliv)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pěna
Město Velehošť na průlivu Pěna
Město Velehošť na průlivu Pěna
Základní informace
Délka toku20 km
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
Usedom, Wolgast, Peenemünde
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pěna (německy Peenestrom) je průliv, který odděluje ostrov Uznojem (Usedom) od pevniny v zemském okrese Přední Pomořansko-Greifswald spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko v Německu. Svou délkou cca 20 km patří k delším ze tří průlivů (Svina 16 km, Dziwna 32,4 km), které spojují Štětínský záliv s Baltským mořem. Název průlivu je podle řeky Pěny (německy Peene), která se vlévá u jihozápadního cípu ostrova Uznojem do Štětínského zálivu.

Vhledem hodnotám změny hladiny mořské vody, síly větru, salinitě bylo vypočteno, že přes průliv Pěna odtéká 17 % vod ze Štětínského zálivu do Baltského moře a zbytek ostatními dvěma průlivy (Svina 69%, Dziwna 14%).[1]

Průliv spolu se zátokami a lagunami, levobřežní části pevniny zemského okresu Přední Pomořansko-Greifswald a německou částí ostrova Uznojem tvoří Přírodní rezervaci ostrova Uznojem (německy: Naturpark Insel Usedom).

Součástí průlivu je zátoka a Achterwasser.

Nad průlivem se nacházejí města:

Mapa ostrova Usedom a průlivu Pěna

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Peenestrom na německé Wikipedii a Piana (cieśnina) na polské Wikipedii.

  1. MOHRHOLZ, V.; LASS, H. U. Transports between Oderhaff and Pomeranian bight — a simple barotropic box model. Deutsche Hydrographische Zeitschrift. 1998-12, roč. 50, čís. 4, s. 371–383. Dostupné online [cit. 2018-08-17]. ISSN 0012-0308. DOI 10.1007/bf02764231. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]