Pístovský památník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pístovský památník
Pomník obětem pochodu smrti.JPG
Základní údaje
Rok vzniku 1965
Kód památky 44345/4-4522 (PkMISSezObr)
Popis
Materiál kámen
sklo
železo
Umístění
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pístovský památník je památník obětem pochodu smrti v II. světové válce východně od osady Pístov nedaleko Chodové Plané.

Pochod smrti vyšel z koncentračních táborů Zwickau a Legenfeldu 13. dubna 1945 a bylo na něj vyhnáno 1450 mužů a 150 žen, jejichž řady během pochodu rychle řídly.

Kolona byla 21. dubna na silnici mezi Martinovem a Holubínem omylem napadena střelbou amerického letce. Okamžitě zemřelo 16 vězňů a doprovod pochodu všechny raněné namísto ošetření postřílel. Obyvatelé německé národnosti z Pístova odvezli večer raněné, které zahrabali do jámy v lese přibližně 100 m od místního hřbitova. Místo hromadného hrobu neoznačili.

Exhumace hrobu na jaře 1946 odhalila 66 obětí z Polska, Sovětského svazu, Itálie, Belgie, Německa, Jugoslávie, Maďarska, ČSR. Pozůstatky byly uloženy do rakví a pochovány na hřbitově. V roce 1950 přibyly těla dvojice anglických letců, kteří byli zastřeleni u Dolního Kramolína Němci při nouzovém seskoku z hořícího letadla.

Památník z roku 1965 ve tvaru jehlanu z hrubě tesaných kamenů doplňuje na špici železná trnová koruna. Na podstavci jsou obrázky ryté do skla a nápis. Okolí je parkově upraveno s cestami mezi záhony růží obklopenými jehličnany.

Související články[editovat | editovat zdroj]