Píseň písní - Tisíc barev lásky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Píseň písní - Tisíc barev lásky je název přebásnění biblické knihy Píseň písní. Autorem přebásnění je Daniel Raus. Kromě knižního vydání vyšla jeho parafráze i jako audiokniha s názvem Píseň písní - Padesát odstínů lásky. Smyslem přebásnění je podle autora snaha přiblížit starověký poetický text modernímu člověku.

Bez podtitulu vyšla uvedená verze Písně písní ve vydavatelství G plus G v roce 2006. Tehdejší název byl píseň písní - píseň Šalamounova. Některé části později zpracoval hudební skladatel Slavomír Hořínka ve skladbě Umírám láskou. Nastudoval ji Komorní orchestr Berg, premiéru měla v Praze 22. května 2013. Představení, označované jako "prostorová kompozice", vzniklo ve spolupráci s Českým rozhlasem, který odvysílal jeho záznam na stanici Vltava. Kromě toho vznikl také videozáznam a Český rozhlas veřejně prezentoval také experimentální prostorový zvuk ve formátu 3D (9 kanálů) v barokním refektáři dominikánského kláštera v Praze.

Audiokniha s názvem Píseň písní - Padesát odstínů lásky vyšla v květnu roku 2016. Vydala ji společnost energeia o.p.s. Nahrávka vznikla v letech 2015 a 2016 ve studiích DAMU a BITT. Režíroval ji Lukáš Hlavica, autorem hudby je Hubert Bittman. Vystupuje na ní osm herců: Věra Kubánková, Petr Pelzer, Taťjana Medvecká, Viktor Preiss, Dana Černá, Petr Lněnička, Magdaléna Borová a Matouš Ruml. Píseň písní je součástí souboru poetických knih, který vyšel pod názvem Biblická poezie (audioknihy).

Další vydání s názvem Píseň písní - Tisíc barev lásky připravilo v roce 2018 nakladatelství Porta libri. Doprovází ho ilustrace, jejichž autorem je Miro Pogran. Obsahuje také pojednání o literární a historické stránce tohoto unikátního starověkého textu.

Biblická poezie v přebásnění Daniela Rause[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Oficiální stránky autora Stránky vydavatele audioknih Stránky vydavatele knižní verze Stránky vydavatele knižní verze

http://www.tvnoe.cz/video/10514

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11802/87682#462

https://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/zpravy/_zprava/1567663

https://prehravac.rozhlas.cz/audio/3524485