Přeskočit na obsah

Pécel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pécel
Letecký pohled na Pécel
Letecký pohled na Pécel
Pécel – znak
znak
Pécel – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo+1
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
ŽupaPest
OkresGödöllő
Administrativní děleníApácadomb, Bartoshegy, Csatáridűlő, Ipari park, Kelő lakópark, Kopaszhegy, Levendulás, Tóparti lakópark, Vasúton túli terülét
Pécel
Pécel
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha43,63 km²
Počet obyvatel15 358 (2015)
Hustota zalidnění352 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
StarostaSzöllősi Ferenc
Vznik1335
Oficiální webpecel.hu
PSČ2119
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pécel je město v Maďarsku v župě Pest, spadající pod okres Gödöllő. Město je součástí aglomerace Budapešti (sousedí s její městskou částí Rákoscsaba v 17. obvodu). V roce 2015 zde žilo 15 358 obyvatel, z nichž jsou 86,9 % Maďaři.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nádraží v 50. letech 20. století.

Název města je nejspíše odvozen od osobního jména, které se v psaných zdrojích objevovalo v polovině 12. století. Na konci 18. století byl Pécel vesnicí v údolí potoka Rákos-patak, obklopovaly jej rozsáhlé vinice i lesy. V roce 1867 sem byla zavedena z Budapešti železniční doprava (trať do Gödöllő). V centru obce bylo vybudováno nádraží a v souvislosti s růstem počtu obyvatel maďarské metropole se Pécel začal rozrůstat. V roce 1894 zde žilo 46 řemeslníků a 24 obchodníků, na potoku stály čtyři mlýny. Administrativní reformou Uherska nicméně Pécel ztratil statut města a znovu jej získal až v roce 1996.

Poloha a doprava[editovat | editovat zdroj]

Městem protéká potok Rákos-patak, který se vlévá do Dunaje. Prochází tudy také železniční trať, která tvoří přímou osu města. Obec je přístupná z Budapešti jak po železnici, tak i příměstskou autobusovou dopravou.

Město má rovněž i svoji malou průmyslovou zónu, která přiléhá k dálnici.

Západně od Pécelu se nachází dálnice M0 (okruh Budapešti), městem prochází stará silnice, která je vedena údolím potoka Rákos-patak.

Okolní obce[editovat | editovat zdroj]

Pécel sousedí s městy Isaszeg, Kistarcsa, Maglód a Sülysáp.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Mezi místní pamětihodnosti patří např. Kaštel Ráday, místní reformovaný kostel z 18. století nebo Fayův kaštel z počátku 20. století s neobarokními prvky. Místní malý historický park zahrnuje památníky události roku 1956 a Trianonské smlouvy. Nachází se zde také židovský hřbitov.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]