Přeskočit na obsah

Páv konžský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPáv konžský
alternativní popis obrázku chybí
Pár páva konžského
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádhrabaví (Galliformes)
Čeleďbažantovití (Phasianidae)
RodAfropavo
Chapin, 1936
Binomické jméno
Afropavo congensis
Chapin, 1936
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Páv konžský (Afropavo congensis) je hrabavý pták žijící v pralesích Konžské pánve. Patří do monotypického rodu Afropavo, který se od svých nejbližších příbuzných oddělil již na konci miocénu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dosahuje délky 60 až 70 cm a váhy 1 až 1,5 kg. Samec má bronzově, zeleně a tmavomodře zbarvené peří s kovovým leskem, samice je šedozelená. Obě pohlaví mají holý načervenalý krk a hlavu a péřovou chocholku na temeni. Pohlavní dimorfismus je méně výrazný než u asijských pávů, samec postrádá roztažitelnou vlečku z ocasních per. Žijí monogamně, budují hnízda na stromech, do nichž samice klade dvě až čtyři vejce, mláďata se líhnou po čtyřech týdnech. Páv konžský se živí hmyzem, ovocem a semeny.

Objev[editovat | editovat zdroj]

Americký zoolog James Chapin si při své výpravě do Konga roku 1913 všiml čelenky domorodého náčelníka, v níž byla pera dosud neznámého druhu ptáka. Určit je se mu podařilo teprve roku 1936, když v depozitáři Královského muzea střední Afriky v belgickém Tervurenu náhodou objevil vycpaný exemplář páva konžského, který se do sbírek muzea dostal už roku 1896. Tehdejší vědci však nevěřili, že by v Africe mohli žít pávi, proto uloveného jedince označili za křížence dovezeného asijského páva s místní drůbeží a nedoporučili ho vystavovat. Páv konžský je dosud vzácný druh, žijící v neprostupných deštných pralesích především v národním parku Salonga, jinde je ohrožen vypalováním lesů a lovem pro maso. Populace patrně nepřesahuje deset tisíc jedinců. Jeho odchovem v zajetí se zabývá Antverpská zoo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27].

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]